stres
12 lipca 2011

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak zwalczyć stres?

Stres to nieodłączny towarzysz ludzkiego życia. Doświadczany rzadko pobudza organizm do działania i pomaga w generowaniu nowych pomysłów, jednak doświadczany często bywa dla człowieka niemal zabójczy. Długotrwałe odczuwanie stresu nie tylko wyniszcza organizm pod względem fizycznym, ale także pod względem psychicznym.

Współczesny człowiek stresuje się nad wyraz dużo i często, a stresorem (czyli czynnikiem wywołującym stres) może stać się wszystko: szkoła, praca, życie osobiste czy postępowanie bliskich. Do stresów krótkotrwałych, związanych z występowaniem przejściowych problemów dołączają stresy wieloletnie, związane z kłopotami ze zdrowiem, utrzymaniem czy w ogóle funkcjonowaniem pracy, realizacją życiowych zamierzeń i troską o najbliższych. Z długotrwale występującym stresem wiąże się wysokie ryzyko wystąpienia depresji. Dlatego każdy współczesny człowiek powinien dysponować wiedzą o tym, jak zwalczyć stres, aby nie przekształcił się w chorobę.

Pytanie: jak pokonać stres należałoby właściwie zamienić na: jak się relaksować, bo to właśnie brak tej umiejętności sprzyja powstawaniu długotrwałego napięcia, które może doprowadzić do depresji. Co prawda brakuje jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak się relaksować, ponieważ ludzie w różny sposób reagują na niepowodzenia. Relaksowi na pewno sprzyja aktywność fizyczna – podczas wysiłku organizm uwalnia endorfinę, zwaną popularnie hormonem szczęścia. Ponadto samo w sobie uprawianie sportu pomaga w redukcji stresu – ćwicząc, biegając, jeżdżąc na rowerze czy spacerując skupiamy się zazwyczaj na tych właśnie czynnościach, a nie na problemie dostarczającym stresu. Sport stanowi więc jedną z odpowiedzi na pytanie, jak zwalczyć stres. W dodatku jest to sposób prawie darmowy, a co najważniejsze – wyjątkowo sprzyjający zdrowiu. Naprawdę, wierzcie lub nie, ale nie ma lepszej metody na to, jak pokonać stres, niż regularnie podejmowana aktywność fizyczna.

Jednak ludzie rzadko wierzą w proste i naturalne sposoby radzenia sobie ze stresem. Uważają, że sam w sobie problem istnienia stresu jest tak duży, że nie poradzą sobie z nim bez fachowego wsparcia. Na tym poczuciu żerują rozmaite poradniki i pseudonaukowe książki dotyczące tego, jak pokonać stres. Książki te często wyrządzają więcej szkody niż pożytku, zwłaszcza jeśli opisują czy zachęcają do samodzielnego leczenia się za pomocą ziół lub środków farmakologicznych. Jeśli czujemy, że nie potrafimy sami znaleźć sposobu na to, jak zwalczać stres , nie sięgajmy po tego typu wydawnictwa. Lepiej udać się do lekarza – psychologa, który pomoże nam w rozwiązaniu problemu i dopasuje kurację do naszych indywidualnych potrzeb. Tym bardziej nie powinniśmy sięgać po pseudofachowe porady dotyczące tego, jak pokonać depresję. Pamiętajmy, że depresja jest bardzo poważną chorobą wymagającą profesjonalnego leczenia. Leczona nieodpowiednimi środkami może się pogłębić i pogrążyć nas na wiele lat.

Pocieszające jest to, że większość z nas cierpi na chwilowe obniżenia nastroju – związane ze zmianami pogody (kto z nas nie odczuwał jesiennej melancholii?), czy ważnymi wydarzeniami w życiu (egzaminami czy zmianą pracy). W takich momentach najlepszym sposobem na smutki czy złości jest po prostu zrobienie czegoś, co bardzo lubimy – relaksująca kąpiel w wannie, przeczytanie dobrej książki, zjedzenie ulubionej potrawy czy zwykły spacer lepiej pomogą nam w pokonaniu stresu niż nawet najbardziej wyszukana metoda z poradnika czy pigułka szczęścia.