masaż
23 września 2011

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak zrobić dobry masaż?

Stres, ciągły pośpiech i niezdrowy styl życia nie sprzyjają naszym mięśniom. Kto z nas, zwłaszcza podczas szczególnie nerwowych dni, nie odczuwał nieprzyjemnego i bolesnego napięcia w okolicach pleców i obręczy barkowej?

Cóż, po ciężkim dniu można relaksować się na różne sposoby – uprawiać sporty, pójść do kina albo… skusić się na dobry masaż, który przyniesie ulgę naszym mięśniom i zdziała cuda dla udręczonej psychiki.

Istnieje wiele technik i rodzajów masażu – masowane mogą być wybrane partie ciała lub całe ciało. Masaż może być stosowany ściśle według zaleceń lekarza, ale także służyć ogólnej poprawie samopoczucia. Dlatego zanim zdecydujemy się, gdzie pójść na masaż, pomyślmy, jaki efekt chcemy osiągnąć. Jeśli chcemy po prostu oddać się rozkoszy bycia masowanym, możemy udać się do gabinetu odnowy biologicznej, SPA czy też wellness. Ponadto istnieje wiele gabinetów specjalizujących się tylko w masażu. Masaże wybranych partii ciała (np. twarzy) są wykonywane także w gabinetach kosmetycznych. Miejsc jest wiele – tylko od naszych preferencji i zasobności portfela zależy, w którym z nich postanowimy się oddać w ręce masażysty lub masażystki.

Podczas podejmowania decyzji, gdzie pójść na masaż, weźmy pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze: musimy mieć absolutną pewność, że osoba, która wykonuje masaż jest profesjonalnie przygotowana – laik może nam w ogóle nie pomóc lub po prostu zrobić krzywdę. Dlatego jeśli już wybierzemy konkretne miejsce, sprawdźmy, czy masażysta ma stosowne uprawnienia do wykonywania zawodu – mamy prawo zażądać od niego certyfikatu MEN oraz co najmniej świadectwa ukończenia kursu. Po drugie: nie decydujmy się na podejrzanie tani masaż – z tych samych powodów, co w zdaniach powyżej. Dobry masaż niestety musi kosztować – to cena, jaką płacimy za profesjonalne przygotowanie masażysty. Trzecia kwestia to higiena – jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości w kwestii czystości łóżka oraz samego masażysty, zrezygnujmy z wykonania zabiegu.

Jest jeszcze jeden bardzo istotny powód, dla którego powinniśmy starannie dobrać masażystę. Upewnijmy się, że nie tylko wie, jak zrobić masaż, ale także dysponuje odpowiednią wiedzą dotyczącą tego, czy w ogóle może wykonać na naszym ciele taki zabieg. Istnieje bowiem wiele przeciwwskazań do wykonywania masażu, zwłaszcza klasycznego – dlatego przed oddaniem się w ręce specjalisty powinniśmy go poinformować o stanie naszego zdrowia. Pomijając ciężkie schorzenia, przeciwwskazaniem do wykonywania masażu jest ciąża, menstruacja, ropne i rozsiane zmiany skórne, żylaki, wysoka temperatura ciała czy też pospolite grypa i angina.

Wiele osób chciałoby się nauczyć, jak zrobić masaż. Pomimo iż w Internecie możemy znaleźć setki porad, jak wykonać masaż stóp, karku czy pleców, raczej nie powinniśmy się do nich zbytnio przywiązywać. Jeśli naprawdę chcemy zdobyć kompleksową wiedzę, jak zrobić masaż, udajmy się na profesjonalny kurs masażu. Koszt takiego kursu nie jest wygórowany, a przy okazji zyskujemy wiadomości o anatomii człowieka. Po odbyciu takiego kursu możemy nie tylko z czystym sumieniem masować rodzinę i znajomych, ale także pomyśleć o rozpoczęciu kariery w świecie masażu.