para u lekarza
1 października 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak zabezpieczyć płodność na przyszłość?

Życie jest piękne, ale czasami zdarzają się w nim sytuacje, do których ciężko jest się przygotować. Jedną z nich jest nagła choroba. Pomimo iż współczesna medycyna potrafi naprawdę już bardzo wiele i nawet naprawdę skomplikowane choroby bardzo często można skutecznie wyleczyć, czasami samo leczenie ma niestety skutki uboczne. Jednym z najgorszych może być późniejszy brak możliwości posiadania dzieci. Będąc więc jeszcze przed rozpoczęciem np. leczenia onkologicznego, warto jest więc pomyśleć o zabezpieczeniu swojej płodności poprzez zamrożenie swoich komórek jajowych lub swojego nasienia.

Z jakich powodów pacjenci najczęściej decydują się na zabezpieczenie swojej płodności?

Najczęstszym powodem chęci zabezpieczenia swojej płodności na przyszłość jest nagłe zachorowanie i zbliżający się termin rozpoczęcia skomplikowanej terapii, której jednym z możliwych skutków ubocznym mogłoby być pozbawienie w przyszłości możliwości posiadania potomstwa. To nie jest jednak jedyny powód, dla którego pacjenci decydują się na zabezpieczenie swojej płodności.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, lekarz specjalista z Centrum Leczenia Niepłodności Angelius w Katowicach,  ośrodka, który prowadzi także Bank Nasienia i Komórek Jajowych: Ciężka choroba to nie jedyny powód, z powodu którego pacjenci decydują się na zabezpieczenie swojej płodności na przyszłość. Niektóre osoby decydują się na zmrożenie swoich gamet np. z powodu charakteru wykonywanej pracy lub z powodu braku partnera, lub chęci odłożenia swoich planów prokreacyjnych na późniejszy etap swojego życia.

Co jest bardzo istotne i o czym koniecznie trzeba wiedzieć, według obowiązujących w Polsce przepisów, w przypadku braku partnera kobieta nie ma możliwości wykorzystania swoich zamrożonych gamet, żeby zajść w ciążę.

Zabezpieczenie płodności kobiet

W przypadku kobiet, zabezpieczenie płodności w obliczu zdiagnozowania ciężkiej choroby i konieczności szybkiego rozpoczęcia leczenia, które mogłoby poskutkować brakiem w przyszłości możliwości zajścia w ciążę, jest niestety dużo bardziej skomplikowane niż w przypadku mężczyzn. Im bowiem oddanie nasienia nie zajmuje dużo czasu i nie potrzebują do tego większego i dłuższego przygotowania. U kobiet natomiast w celu zabezpieczenia płodności na przyszłość konieczne jest pobranie i zamrożenie komórek jajowych, a  to wymaga już większych przygotowań w postaci stymulacji jajników. Niestety wiele kobiet jest  w takim przypadku zmuszona zrezygnować z zamrożenia swoich gamet, ponieważ spowodowałoby to zbyt długie odłożenie podjęcia leczenia, co np. w przypadku chorób onkologicznych mogłoby mieć bardzo negatywne skutki dla powodzenia zaplanowanej terapii.

Mimo to jednak na zamrożenie swoich komórek jajowych i tak decyduje się dużo kobiet. Sama procedura, która jest stosowana w celu zamrożenia komórek jajowych jest bardzo bezpieczna i nieinwazyjna. W tym celu wykorzystuje się tzw. witryfikację, czyli metodę szybkiego mrożenia pobranego materiału rozrodczego w ciekłym azocie, w temperaturze -196 stopni Celsjusza. Dzięki takiemu sposobowi mrożenia unika się ryzyka powstania na zewnątrz lub wewnątrz mrożonych komórek mikro kryształków lodu. To sprawia, że znacznie zwiększa się odsetek przeżywalności zamrożonych oocytów.

Zabezpieczenie płodności mężczyzn

Zabezpieczenie płodności u mężczyzn jest dużo prostsze, ponieważ nie wymaga żadnych dodatkowych wcześniejszych przygotowań. Jedynym warunkiem, jaki jest stawiany przed mężczyznami przed oddaniem przez nich nasienia jest zachowanie przez około 3-7 dni wstrzemięźliwości seksualnej oraz wykonanie wcześniej odpowiednich badań krwi. Po oddaniu nasienia jest on najpierw badane w laboratorium. W ramach badania nasienia sprawdzane jest to, czy spełnia ono określone normy i czy może zostać zamrożone i wykorzystane później do zapłodnienia in vitro lub do inseminacji domacicznej. Oceniana jest przede wszystkim liczebność i ruchliwość plemników w pobranym ejakulacie oraz ich budowa morfologiczna.