Zabieg usunięcia ósemki
8 czerwca 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak wygląda zabieg usunięcia ósemki?

Z ankiety ”Uśmiech a status społeczny” wynika, że ponad 60 proc. osób zwraca uwagę na zęby rozmówcy. Mnóstwo pacjentów jednak panicznie się boi dentysty, a w szczególności wyrywania ósemek. Jest to nieuzasadniony strach, gdyż zabieg jest bezbolesny i bezpieczny. Nie warto więc rezygnować z wizyty u specjalisty, szczególnie jeśli problemy z uzębieniem powracają systematycznie. Jak więc w praktyce wygląda wyrywanie ósemek?

Wyrywanie ósemek – kiedy jest konieczne?

Ósemki to ostatnie zęby trzonowe u człowieka. Zazwyczaj się wyrzynają pomiędzy 17 a 26 rokiem życia. Bywa to bolesne i niekomfortowe do tego stopnia, że konieczne jest wyrwanie zębów mądrości.

Niestety, ale resztki pokarmowe, które się gromadzą w tak zwanej kieszonce tworzonej przez zęby mądrości, wpływają na rozwój bakterii. Często skutkuje to próchnicą, stanem zapalnym i opuchlizną. Oczywiście to nie wszystko – nierzadko usuwanie chirurgiczne ósemek jest konieczne również wtedy, kiedy dochodzi do ich nieprawidłowego wzrostu. Tłoczenie się zębów, ich wyrzynanie pod złym kątem lub brak miejsca w łuku zębowym bywają naprawdę problematyczne. Ponadto są pacjenci, u których ósemki wcale nie wyrastają, gdyż się zatrzymały w kości.

Jeśli więc czujesz dyskomfort związany z zębami mądrości, pora się udać do specjalisty. Próchnica, ropienie i inne zmiany zapalne są niebezpieczne – mogą powodować nawet… sepsę!

Jak wygląda w praktyce zabieg usunięcia ósemki?

Wbrew obawom, usuwanie ósemek nie jest bolesne, męczące i z reguły nie bywa skomplikowane. Zazwyczaj przed zabiegiem jest konieczne wykonanie zdjęcia RTG, a rzadko w uzasadnionych sytuacjach badania krwi – by sprawdzić, czy układ krzepnięcia działa prawidłowo. Ponadto specjalista przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem. O doborze metody wyrywania ósemki decyduje lekarz. Na jego decyzję ma wpływ ilość zębów do usunięcia, ich ulokowanie, głębokość korzenia i inne istotne czynniki.

Jak mówi specjalista z firmy Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej VADENT: przed usuwaniem zębów mądrości warto zjeść posiłek, gdyż kilka godzin po jego wykonaniu nie można spożywać pokarmu.

Tak więc lekarz wybiera stosowną metodę – czasami wyrywanie jest przeprowadzane z użyciem dźwigni i kleszczy. Nierzadko konieczny się okazuje zabieg w ramach chirurgii szczękowo-twarzowej. Dentysta wyrywa ósemki po zastosowaniu znieczulenia miejscowego, rzadziej narkozy. Jeśli po ekstrakcji dziąsło jest zszywane, po około 7-10 dniach pacjent musi przyjść na wizytę usunięcia szwów. Jeśli zaś ósemki rosły w kości, do ubytków kostnych jest wykorzystany preparat kościozastępczy.