zabieg chirurgicznego usuwania osemek
4 listopada 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak wygląda zabieg chirurgicznego usuwania ósemek?

Chirurgiczne usuwanie ósemek wykonuje najczęściej chirurg szczękowy. Zabieg odbywa się w warunkach ambulatoryjnych z wykorzystaniem znieczulenia miejscowego. Wskazaniem do usunięcia tzw. zębów mądrości jest m.in. zatrzymanie zęba lub jego utrudnione wyrzynanie, a także zaawansowana próchnica. Pacjenci często obawiają się tego zabiegu. Postaramy się przedstawić kluczowe informacje dotyczące ekstrakcji ósemek. Wyjaśniamy, jak wygląda zabieg chirurgicznego usuwania ósemek.

Jak przebiega zabieg chirurgicznego usunięcia ósemek?

Chirurgiczne usunięcie ósemek to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów z zakresu chirurgii stomatologicznej. Bardzo często wykonywany jest przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego. Wskazaniem do usunięcia zębów mądrości może być także ich nieprawidłowe położenie, zatrzymany wzrost lub zaawansowana próchnica. Ekstrakcja ósemek jest zabiegiem bezbolesnym, ponieważ przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym.

Po zabiegu dziąsło jest zszywane. Obecnie lekarze coraz częściej stosują szwy samorozpuszczalne. W przypadku zastosowania tradycyjnych szwów, są one zdejmowane po upływie ok. 7 dni od zabiegu. Bardzo często wykonuje się także opatrunek hemostatyczny, który przyspiesza gojenie się rany.

Jeśli położenie ósemki nie jest szczególnie skomplikowane, zabieg nie trwa długo. Od momentu podania znieczulenia do założenia szwów mija zazwyczaj ok. 20-30 minut.

Zabiegi chirurgicznego usuwania ósemek wykonywane są w gabinecie dentystycznym VADENT w Gliwicach.

Ile kosztuje chirurgiczne usuwanie ósemek?

Cena zabiegu chirurgicznego usunięcia ósemek zależy od wielu czynników. Koszty są mocno zróżnicowane pomiędzy poszczególnymi miastami w Polsce. Na koszt zabiegu ma również wpływ położenie oraz stan zęba, który ma zostać poddany ekstrakcji. W gabinecie dentystycznym VADENT w Gliwicach cena chirurgicznego usunięcia zęba to koszt ok. 300-500 zł.

Problemów z ósemkami nie należy bagatelizować, ponieważ mogą być przyczyną poważnych chorób. Wczesna konsultacja ze specjalistą może uchronić przed poważnymi problemami zdrowotnymi.

Jak wygląda rekonwalescencja po zabiegu usunięcia ósemek?

Tuż po zabiegu pacjent powinien przez ok. pół godziny trzymać zagryziony tampon, który pomoże zatamować krwawienie. Przez ok. 3-4 h pacjent nie powinien spożywać posiłków. W ciągu pierwszej doby od zabiegu niewskazane jest spożywanie alkoholu, gorących napojów czy palenie papierosów. Jeśli w ciągu kilku dni od zabiegu pojawi się krwawienie lub silny ból, należy skontaktować się z lekarzem, który przeprowadzał operację. Kilka godzin po zabiegu może pojawić się obrzęk lub zasinienie w dolnej części twarzy. Aby temu zapobiec lub złagodzić objawy, warto stosować zimne okłady i zażywać leki przeciwbólowe. W czasie rekonwalescencji bardzo istotne jest utrzymanie odpowiedniej higieny jamy ustnej.