dom seniora
3 stycznia 2022

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak wygląda typowy dzień w domu seniora?

W dobrze zarządzanym domu seniora nie ma czasu na nudę, a typowy dzień pensjonariuszy przebiega zgodnie z harmonogramem. Ponieważ opieką objęte są osoby o różnym poziomie sprawności fizycznej i intelektualnej, zajęcia są zawsze dostosowane do ich możliwości. Indywidualne podejście dotyczy także tak ważnych kwestii, jak przygotowanie posiłków dla osób wymagających specjalnej diety. Jak zatem wygląda typowy dzień w domu seniora?

Jak stworzyć rodzinną atmosferę w domu seniora?

W domu seniora osoby starsze muszą czuć się zadbane i rozumiane. Dlatego personel placówki powinien mieć nie tylko kwalifikacje, ale także wykazywać dużą empatię. Ważne jest stworzenie rodzinnej atmosfery i zorganizowanie aktywności adekwatnych do wieku oraz stanu zdrowia podopiecznych. Typowy dzień w domu seniora musi być urozmaicony, ale powinien też zapewnić powtarzalność zajęć, która przyzwyczai pensjonariuszy do rytmu życia społeczności. Ma to pozytywny wpływ na ich formę psychiczną i fizyczną oraz apetyt, co potwierdzają wieloletnie doświadczenia pracowników domu seniora Senior Residence w Katowicach.

Dieta – które posiłki są najlepsze dla seniorów?

Niezadowolony z jedzenia senior traci humor, miewa problemy gastryczne, a nawet podupada na zdrowiu. Dlatego kuchnia domu seniora przygotowuje podopiecznym posiłki zgodne z dietami zalecanymi i preferowanymi – dobrze zbilansowane i smaczne. Oprócz diet, wskazanych z powodów zdrowotnych, należy stworzyć seniorom możliwość wyboru ulubionych dań i potraw. To zawsze pozytywnie wpływa na ich samopoczucie, poprawia nastrój i motywuje do aktywności podczas zajęć.

Jakie warunki powinien zapewnić pensjonariuszom dom seniora?

Realizacji harmonogramu typowego dnia w domu seniora sprzyja przyjazna przestrzeń, bez barier architektonicznych. Mieszkańcy muszą mieć do dyspozycji kąciki wypoczynkowe, w których będą mogli spotykać się, rozmawiać lub obejrzeć film w TV. Istotny jest także standard i komfort pokoi mieszkalnych – powinny zapewniać wygodę, bezpieczeństwo oraz intymność. W łazienkach warto zainstalować wanny z podnośnikami, które mogą być przeznaczone do stymulacji i relaksacji. Dobrze też, jeśli wokół budynku znajdują się tereny zielone i wydzielone miejsca dla osób z demencją.

W domu seniora kluczowe jest indywidualne podejście do podopiecznych i stałe monitorowanie ich stanu zdrowia. Troskliwa opieka, jak również racjonalna organizacja czasu wolnego i zajęć, pozwolą seniorom prowadzić satysfakcjonujące życie.