ambulans
7 lutego 2022

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak wygląda transport sanitarny osób niepełnosprawnych ruchowo?

Przewóz osób, które nie są do końca sprawne ruchowo, to duże wyzwanie dla transportu sanitarnego. Przy tego typu działaniach potrzebne są zarówno wyspecjalizowane samochody, jak i odpowiedni sprzęt. Transport sanitarny jest realizowany nie tylko przez tradycyjne karetki pogotowia, w których przewozi się osoby, których życie jest zagrożone, ale również przewóz pacjentów o stabilnych parametrach życiowych, ograniczonych ruchowo.

W jaki sposób transportuje się chore osoby?

Transport ratownictwa medycznego nie jest tożsamy z transportem sanitarnym. W pierwszym przypadku transportuje się chorych z zagrożeniem życia, z wykorzystaniem specjalnego oznaczonego pojazdu, który potocznie nazywa się karetką pogotowia bądź ambulansem. W skład jego obsady wchodzą zarówno ratownicy medyczni, jak i w niektórych przypadkach lekarze. Pojazdy wyposażone są też w specjalistyczne urządzenia, takie jak defibrylatory lub respiratory. Dodatkowy sprzęt to nosze czy specjalne krzesełka do noszenia chorych.

Natomiast transport sanitarny, realizowany przez ośrodki takie, jak Małopolska Kolumna Transportu Sanitarnego, posługuje się pojazdami oznaczonymi literą T, które wyposażone są w podstawowy sprzęt do łatwiejszego przewozu niepełnosprawnych osób. Mogą to być wózki, krzesełka i nosze. Ponadto wnętrze takiego pojazdu jest zazwyczaj przystosowane do unieruchomienia w nim zarówno łóżka, jak i wózka inwalidzkiego. Łóżka i wózki w razie potrzeby posiadają zainstalowane barierki boczne, które uniemożliwiają wypadnięcie chorego podczas jazdy. Czasem do transportu chorego przydaje się specjalny wyciąg, który dzięki specjalnemu mechanizmowi umożliwia przełożenie pacjenta z pozycji leżącej w siedzącą bądź odwrotnie. W pojeździe obecny jest jeden ratownik medyczny.

W jakich przypadkach korzysta się z transportu sanitarnego?

Transport sanitarny jest odpowiedzią na różne potrzeby związane z ochroną zdrowia. Przede wszystkim polega na przewozie osób chorych między zarówno między domem a placówką medyczną, jak i między samymi placówkami. Chodzi tutaj na przykład o dowożenie pacjentów na specjalistyczne badania, konsultacje, zabiegi rehabilitacyjne czy dializy.

Transportem sanitarnym przewozi się również niepełnosprawne osoby w celach innych niż medyczne. Pojazdami o takim przeznaczeniu często zabezpiecza się imprezy masowe. Ponadto tym samym taborem przewozi się krew, materiały biologiczne do badań oraz narządy do przeszczepów. W tym ostatnim przypadku pojazd ma prawo podczas jazdy używać sygnałów dźwiękowych.