tomografia szczęki
11 grudnia 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak wygląda tomografia szczęki z perspektywy pacjenta?

Tomografia szczęki jest zlecana przez lekarza dentystę wtedy, gdy konieczne jest przeprowadzenie szczegółowej diagnostyki jamy ustnej. Ta technika obrazowania co prawda korzysta z osiągnięć klasycznej tomografii komputerowej, jednak jest pomiędzy nimi kilka znaczących różnic. Poznaj zalety metody, a także przekonaj się, jak wygląda tomografia szczęki z perspektywy pacjenta.

Na czym polega tomografia szczęki?

Tomografia szczęki, czyli CBCT (ang. Cone-Beam Computer Tomography) to technika, podczas której wykorzystywane jest promieniowanie rentgenowskie. W czasie badania wykonywana jest seria zdjęć rentgenowskich danego obszaru. Uzyskanie szczegółowych, trójwymiarowych modeli jest możliwe dzięki współpracy tomografu ze specjalistycznym oprogramowaniem.

Różnica pomiędzy klasyczną tomografią a CBCT wynika głównie ze sposobu działania urządzeń. Pierwsza metoda wykorzystuje bowiem tzw. szczelinową wiązkę promieniowania, co oznacza, że poszczególne promienie są w stosunku do siebie równoległe. Podczas tomografii szczęki dochodzi do takiej modyfikacji wiązki promieniowania, że przybiera ona stożkowaty kształt (stąd inna nazwa badania, czyli tomografia stożkowa). Dzięki temu możliwe jest niezwykle precyzyjne zobrazowanie badanej struktury. Jest to jednym z powodów, dla których technikę stosuje się nie tylko w stomatologii, ale również laryngologii oraz chirurgii.

W jaki sposób przebiega tomografia stożkowa?

Zanim omówimy dokładny przebieg badania warto wspomnieć o tym, jak się do niego przygotować. Bezpośrednio przed przeprowadzeniem tomografii stożkowej należy zdjąć wszelkie metalowe elementy, takie jak biżuteria, okulary, ruchomy aparat ortodontyczny czy proteza, gdyż mogą utrudnić prawidłowe obrazowanie. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania badania jest ciąża.

Aby uzyskać odpowiednią jakość obrazu, badana osoba musi nałożyć ołowiany fartuch i przyjąć stabilną pozycję. W tym celu opiera brodę na specjalnej konstrukcji. Ważne, aby podczas badania pacjent nie przełykał śliny, gdyż może to zafałszować wynik. Głowica tomografu CBCT wykonuje pełen obrót wokół głowy, tworząc przy tym nawet do kilkuset zdjęć. Pełna seria jest przesyłana do komputera, a następnie przetwarzana i rejestrowana na nośniku.

Zalety tomografii szczęki

O zaletach tomografii 3D mówi lekarz dentysta z Kliniki Stomatologicznej Unimedex w Szczecinie: Tomografia szczęki to badanie nieinwazyjne i bezpieczne. Technika wykorzystuje minimalną dawkę promieniowania rentgenowskiego, trwa dość krótko i pozwala uzyskać niemal natychmiastowy wynik. CBCT jest również znacznie dokładniejsze niż pantomogram, co daje szansę na bardziej precyzyjną diagnostykę dolegliwości.

Wszechstronność techniki sprawia, że wykorzystuje się ją nie tylko do diagnostyki, ale również kontrolowania przebiegu niektórych zabiegów stomatologicznych, np. drenowania ropni. Co więcej, tomografia stożkowa pozwala także zaplanować leczenie implantologiczne oraz ortodontyczne.