młoda dziewczyna pracująca jako opiekunka osoby starszej
25 lipca 2022

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak wygląda praca opiekuna/ki w Niemczech?

Wiele Polaków chętnie decyduje się nad podjęciem pracy w Niemczech. Zachodni sąsiad kusi atrakcyjnymi wynagrodzeniami i możliwością łatwego podjęcia zatrudnienia. Nie dziwi więc, że praca w Niemczech nadal cieszy się dużą popularnością. Jedna z najczęściej oferowanych posad to zatrudnienie w roli opiekuna osób starszych. Dowiedz się, czym charakteryzuje się to stanowisko i dla kogo jest ono odpowiednie.

Opiekun osób starszych w Niemczech – kto może nim zostać?

Wiele kandydatów nim zdecyduję się na aplikację na ofertę pracy w roli opiekuna osób starszych, zastanawia się, jakie wymogi należy spełnić. Jedna z najczęstszych wątpliwości dotyczy tego, czy potrzebne jest wykształcenie medyczne w tym zawodzie. Szanse na zatrudnienie w Niemczech na takiej posadzie mają osoby, które:

  • znają komunikatywnie język niemiecki – co do zasady, im lepiej ta umiejętność jest opanowana, tym kandydat może liczyć na wyższe wynagrodzenie,
  • mają prawo jazdy kat. B – w ramach wykonywania obowiązków opiekuna potrzebne może być przewiezienie osoby starszej np. do placówki medycznej lub wykonanie drobnych sprawunków,
  • charakteryzują się odpornością na stres – należy pamiętać, że opieka nad osobą starszą może być czasem wymagająca psychicznie.

Zatem nawet osoby bez wykształcenia kierunkowego mogą objąć posadę opiekuna osób starszych w Niemczech. Warto jednak wiedzieć, że doświadczenie w tym zawodzenie lub ukończone studia pielęgniarskie będą dużym atutem. Ofertę na prace w tym zawodzie w Niemczech można znaleźć w firmach takich jak MJ CARE.

Jakie obowiązki wykonuje opiekun osób starszych?

Kolejnym z istotnych aspektów jest zakres obowiązków na stanowisku opiekuna osób starszych. W ramach tej pracy wykonywane są następujące zadania:

  • prowadzenie gospodarstwa domowego

Osoba, która zdecyduje się na ofertę pracy opiekuna osób starszych, będzie odpowiedzialna za wykonywanie codziennych domowych czynności. W zakresie jej obowiązków znajdzie się zatem sprzątanie, robienie zakupów czy przygotowywanie posiłków dla podopiecznego.

  • pomoc osobie starszej

Jednym z obowiązków opiekuna jest pomoc przy zwykłych czynnościach, takich jak codzienna toaleta.

  • dotrzymywanie towarzystwa

Opiekun powinien również charakteryzować się empatią, gdyż w ramach jego codziennych zadań jest ważne dotrzymywanie towarzystwa starszej osobie. Może to polegać na rozmowie, wspólnej grze w gry planszowe, spacerach czy oglądaniu filmów.

Codzienne obowiązki opiekuna osób starszych w Niemczech mogą być nieco inne w zależności od zdrowia podopiecznego.