Leczenie kanalowe pod mikroskopem – endodoncja
23 września 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak wygląda leczenie kanałowe zębów? 

Leczenie kanałowe owiane jest złą sławą i kojarzy się często z bólem oraz znacznym dyskomfortem. Nic więc dziwnego, że wielu pacjentów za wszelką cenę stara się go uniknąć. Tymczasem nowoczesne techniki endodontyczne oraz skuteczne znieczulenia pozwalają przeprowadzić ten zabieg bezboleśnie, a co najważniejsze – uniknąć ekstrakcji dotkniętego próchnicą zęba.

Kiedy leczenie endodontyczne jest konieczne? 

Próchnica dotyka zdecydowaną większość osób. Leczona w początkowych stadiach jest dość prosta do opanowania. Niestety, unikanie wizyty u dentysty lub nieświadomość rozwijającej się próchnicy prowadzą często do zaawansowanych zmian: zapalenia lub martwicy miazgi zębowej oraz głębokich ubytków, które są wskazaniem do leczenia kanałowego. Jest ono również konieczne w przypadkach złamania i zwichnięcia zęba, zapalenia tkanek okołowierzchołkowych oraz przed wykonaniem mostu lub korony. W wielu przypadkach leczenie endodontyczne jest jedynym ratunkiem przed usunięciem zniszczonego zęba.

Leczenie kanałowe zębów krok po kroku 

Nazwa endodoncja pochodzi z greki i oznacza dział stomatologii zajmujący się wewnętrznymi strukturami zęba. Zęby składają się z wystającej ponad dziąsło korony oraz tkwiących w kości korzeni, których kanały są wypełnione bogato unerwioną, żywą tkanką – miazgą. Jej zapalenie jest bardzo bolesne i wymaga leczenia kanałowego, które składa się z następujących etapów:

  • diagnostyka, czyli wykonanie zdjęcia RTG w celu oceny liczby i wyglądu kanałów zęba;
  • otwarcie korony zęba, by uzyskać dojście do kanałów;
  • dokładne wyczyszczenie kanałów: usunięcie zarówno uszkodzonej, jak i zdrowej miazgi, czyli tzw. uśmiercenie zęba;
  • odkażenie kanałów i ich poszerzenie;
  • wypełnienie kanałów gutaperką i uszczelniaczem;
  • odtworzenie korony zęba.

Jak widać, leczenie kanałowe jest skomplikowanym zabiegiem, a jego powodzenie zależy od precyzji stomatologa. W zależności od liczby kanałów i ich budowy zabieg może zostać przeprowadzony podczas jednej wizyty lub kilku sesji.

Rola mikroskopu endodontycznego 

W nowoczesnych gabinetach, takich jak Gabinet Dentystyczny Proper Dent w Skawinie, leczenie kanałowe przeprowadza się z użyciem mikroskopu. Wielokrotne powiększenie obrazu znacznie podnosi dokładność zabiegu i redukuje ryzyko powikłań oraz przyspiesza pracę lekarza. W efekcie leczenie endodontyczne pod mikroskopem pozwala wykonać zabieg już podczas jednej wizyty i eliminuje konieczność poszerzania kanałów, co przekłada się na większy komfort pacjenta, a w połączeniu z odpowiednim znieczuleniem gwarantuje bezbolesną procedurę.