Badanie echa serca
8 czerwca 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak wygląda badanie echa serca?

Echokardiografia, czyli tak zwane echo serca, jest bardzo skutecznym badaniem stosowanym w diagnostyce wad serca. Z dużą dokładnością pozwala wykryć zarówno wrodzone, jak i nabyte choroby tego narządu. Służy także do oceny wszczepionych zastawek, by-passów i kontroli stanu zdrowia po operacjach. Badanie jest nieinwazyjne i nie wymaga szczególnych przygotowań ze strony pacjenta.

Wskazania do wykonania echokardiografii

Wskazaniem do przeprowadzenia echa serca mogą być poważne choroby układu sercowo-naczyniowego, takie jak choroba niedokrwienna serca, zawał mięśnia sercowego, choroba zakrzepowo-zatorowa czy zapalenie wsierdzia. Dzięki badaniu można ocenić zaawansowanie choroby, monitorować jej postępy oraz skuteczność zastosowanego leczenia. Jak wyjaśnia kardiolog z GABINETÓW LEKARSKICH w Toruniu, echokardiografia jest także typowym badaniem zlecanym po przeprowadzeniu wszczepienia by-passów czy zastawek sercowych. Diagnostyka pozwala stwierdzić, czy operacja przyniosła oczekiwany skutek.

Echo serca umożliwia wykrycie przyczyny szmerów serca, które ujawniły inne badania, a także określić powodów bólów w klatce piersiowej. Jest to bardzo skuteczna metoda znajdowania źródła wszelkich niewydolności ze strony układu sercowo-naczyniowego. Na echokardiografię są także kierowane osoby z podejrzeniem lub stwierdzeniem nadciśnienia tętniczego – choroby tak powszechnej, że zyskała miano cywilizacyjnej. Ta metoda diagnostyki pomaga także w wykryciu wad wrodzonych serca.

Przebieg badania

Echo serca może być przeprowadzane na trzy sposoby. Jest to metoda przezklatkowa, przezprzełykowa oraz tkankowa metoda dopplerowska. Każda z nich wygląda nieco inaczej, jednak we wszystkich przypadkach badanie echa serca wykorzystuje zjawisko echa ultradźwięków (USG). Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne, może powodować jedynie dyskomfort.

Podstawową metoda diagnostyczną jest metoda przezklatkowa. Podczas tego badania, pacjent rozbiera się od pasa w górę i kładzie na plecach na leżance. Lekarz pokrywa skórę specjalnym żelem, który umożliwi przesuwanie się po skórze głowicy aparatu USG. Głowica wysyła fale ultrasonograficzne i pochłania ich echo. Na monitorze urządzenia diagnosta może zobaczyć budowę serca i przyjrzeć się jego pracy.

Echo serca przezprzełykowe może stanowić uzupełnienie badania przezklatkowego. W tym przypadku pacjentowi podaje się znieczulenie miejscowe. Lekarz wprowadza do przełyku, na wysokość serca specjalną sondę. Takie badanie pozwala na dokładniejszą diagnozę. Echokardiografia dopplerowska jest stosowana u pacjentów, w przypadku których pozostałe rodzaje badania nie pozwoliły na precyzyjną obserwację pracy serca.