mleko-dla-dzieci
30 lipca 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak wybrać mleko i odżywki dla dzieci

Najlepszym pokarmem dla niemowlaka jest mleko matki. Niestety, mało która kobieta może sobie obecnie pozwolić na karmienie piersią tak długo, jak chciałaby tego natura. Wiele kobiet też z różnych przyczyn po prostu nie jest w stanie zapewnić dziecku wystarczających ilości pożywienia. Na szczęście na rynku dostępne jest mleko zastępcze i to w tak wielu wariantach, że wybór odpowiedniego produktu potrafi być nie lada wyzwaniem. Na co więc zwracać uwagę przy zakupie?

Podstawowym kryterium jest wiek dziecka. Od niego zależy bowiem z jednej strony zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach, a z drugiej – zdolność do ich przyswajania. Dla ułatwienia opakowania mleka modyfikowanego przeznaczonego dla poszczególnych grup wiekowych oznakowano numerami:

  • 1 – to mleko nazywane początkowym. Mogą je pić nawet noworodki. Zaspokaja potrzeby dziecka przez pierwsze pół roku życia.
  • 2 – czyli „mleko następne”. Zawiera m.in. więcej żelaza i nadaje się dla maluchów w wieku od 6 do 12 miesięcy.
  • 3 – jak łatwo się domyślić, jest to mleko przeznaczone dla dzieci, które pierwsze urodziny już mają za sobą. Można je podawać nawet do ukończenia trzeciego roku życia.
  • 4 – na etykiecie tego mleka pojawia się czasem słowo „junior”. Przeznaczone jest dla dzieci między pierwszym a trzecim rokiem życia, choć najczęściej wprowadza się je dopiero u dwulatków.

Skład mleka dla dzieci

Druga kluczowa sprawa to skład. Z reguły jest on jak najbardziej zbliżony do składu mleka matki, często jednak zdarza się, że w mleku zastępczym pojawiają się korzystne dla rozwoju malucha substancje dodatkowe. Warto poszukać zwłaszcza mieszanek zawierających probiotyki, czyli dobroczynną florę bakteryjną, a także stanowiące ich pożywkę prebiotyki, jak również cenne kwasy tłuszczowe omega-3 lub LCPUFA.

Mleko do zadań specjalnych

W aptekach – jak choćby w aptece internetowej MIRO APTEKA – znaleźć można też mleko przeznaczone dla niemowlaków o szczególnych potrzebach żywieniowych. Chodzi tu np. o nieco gęstsze mleko antyrefluksowe (oznaczane literami AR) czy mleko na problemy z apetytem (R lub GR), które dostarczy więcej kalorii niejadkom tudzież sprawi, że mały łasuch szybciej odczuje sytość.

Fachowa pomoc

Jeśli w rodzinie pojawiały się nietolerancje pokarmowe, dobrze jest poszukać mleka, które dzięki odpowiednio drobnej strukturze białek będzie łatwiej przyswajane i ograniczy ryzyko wystąpienia alergii. Jeśli zaś alergia została już potwierdzona, lekarz będzie musiał wypisać receptę na specjalistyczny preparat. Zawsze warto zwrócić się do pediatry z pytaniem o to, jakie mleko zastępcze będzie dla naszego dziecka najbardziej odpowiednie. Koniecznie trzeba z nim też skonsultować pomysł odstawienia dziecka od piersi, zwłaszcza jeśli ma ono mniej niż pół roku.