materac-do-lozka
9 maja 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak wybrać materac do łóżka?

Nocny wypoczynek to podstawa dobrego zdrowia i samopoczucia. Sen jest nam niezbędny tak samo jak jedzenie i powietrze. Przyjmuje się, że optymalny czas snu to 8 godzin na dobę, jednak oprócz długości, istotna jest także jego jakość. Dlatego tak ważne jest właściwe wyposażenie całej sypialni, a zwłaszcza zakup solidnego łóżka i wygodnego materaca, na którym będziemy się porządnie wysypiać.

Wiele osób podczas urządzania sypialni skupia się przede wszystkim na wyglądzie łóżka, zapominając przy tym jak ważny jest dobór odpowiedniego materaca – zauważa nasz rozmówca z firmy Meble Sosnowe Star. Tymczasem to właśnie dobór materaca zadecyduje o komforcie całego zestawu.

Materac do łóżka zawsze kupujemy osobno, ponieważ tworzenie gotowych kompletów nie jest możliwe ze względu na różne upodobania i potrzeby przyszłych użytkowników. Sama oferta materaców jest niezwykle bogata i zróżnicowana. Jak wybrać ten najlepszy dla siebie?

Sprężynowe materace do łóżka

Najstarszym z dostępnych rozwiązań jest materac sprężynkowy, nazywany także bonellowym. Takie materace należą zdecydowanie do najtańszych i pod warunkiem dobrego wykonania, są zapewniają dobrą wygodę użytkowania.

Inną propozycję stanowią materace kieszonkowe. Ponieważ każda sprężyna umieszczona jest w oddzielnej kieszeni z tkaniny, materac zapewnia większą stabilność. Duża ilość sprężyn, a zatem punktów podparcia, zapewnia doskonałe, ortopedyczne dopasowanie do kształtu kręgosłupa. Dodatkową zaletą jest fakt, że pracujące oddzielnie sprężyny są niezwykle ciche.

Piankowe materace do łóżka

Materace piankowe należą do najczęściej wybieranych przez klientów. Są bardzo wygodne, a jednocześnie dostępne w przystępnych cenach. Najprostsze materace tego typu wykonane są z pianki poliuretanowej, jednak nowocześniejsze modele termoelastyczne i wysokoelastyczne zaskakują swoimi możliwościami.

Materac z pianki termoelastycznej dopasowuje się do kształtu ciała, reagując nie tylko na jego ciężar, ale także temperaturę. Z kolei pianka wysokoelastyczna, jak wskazuje sama nazwa, jest bardziej giętka od pianki poliuretanowej i wykasuje doskonałą sprężystość punktową, co zapewnia nie tylko większą wygodę, ale także trwałość materaca. Tego typu materac do łóżka sprawdzi się idealnie na stelażu elastycznym i regulowanym.

Lateksowe materace do łóżka

Materac lateksowy to idealne rozwiązanie przede wszystkim dla alergików, a to ze względu na wyjątkowe właściwości wypełnienia. Pianka lateksowa jest nie tylko bardzo elastyczna, odporna na zużycie i trwałe zniekształcenia, ale dodatkowo higieniczna i zdrowa.

Pianka lateksowa, wykorzystywana w materacach, wykonana jest z syntetycznego lateksu, łączonego z mleczkiem kauczukowym. System kanalików budujących piankę zwiększa jej elastyczność, a jednocześnie zapewnia dobrą wentylację i odparowywanie wilgoci. W ten sposób zyskujemy materac higieniczny, o właściwościach antybakteryjnych i odporny na ewentualny rozwój grzybów. Podobnie jak materace z pianki poliuretanowej, modele lateksowe nadają się do stosowania ze stelażami elastycznymi oraz regulowanymi.

Kupując materac do łóżka warto pamiętać również o pokrowcu, który będzie chronił go przed uszkodzeniami mechanicznymi i zabrudzeniami. Dodatkowo, dla jeszcze większej wygody, możemy sięgnąć po materace nawierzchniowe.