26 kwietnia 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak wybrać dobry preparat na wszy i gnidy?

Leczenie wszawicy wcale nie musi być drogą przez mękę. W skutecznym wytępieniu wesz i gnid pomagają specjalistyczne preparaty – płyny oraz szampony. Większość z nich jest powszechnie dostępna w aptece, a zasady ich użytkowania szczegółowo opisują ulotki. Największą zagwozdkę stanowi zatem sam wybór odpowiedniego produktu. Który preparat na wszawicę okaże się najskuteczniejszy? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.

Dobór środka na wszawicę – od czego zacząć?

Problem wszawicy wbrew pozorom wciąż pozostaje aktualny. Dostrzegają go zwłaszcza rodzice małoletnich pociech, które często padają ofiarą pasożytów w szkołach oraz przedszkolach. Leczenie wszawicy u małego dziecka wymaga dyscypliny oraz zaangażowania całej rodziny. Najlepiej, gdy leczeniem są objęci wszyscy domownicy utrzymujący kontakt z zakażonym (poza zwierzętami, które nie zarażają się wszami ludzkimi). Szukając preparatu na wszawicę należy więc pamiętać, aby nie zawierał on substancji szkodliwych dla dziecka, a jednocześnie nadawał się do stosowania niezależnie od wieku, także przez osoby dorosłe.

Rodzaje preparatów na wszy – przegląd rozwiązań

W sprzedaży znajdziemy kilka typów preparatów na wszawicę – ziołowe, chemiczne oraz bazujące na mieszankach silikonowych (m.in. dimetikonie, cyklometikonie). Największą skuteczność wykazują preparaty silikonowe, które odcinają dostęp powietrza do aparatu oddechowego pasożytów, co szybko eliminuje wszy i gnidy. Tego typu produkty są bezpieczne dla zdrowia, jako że nie zawierają środków owadobójczych. Doskonały przykład stanowi SORA PŁYN – wyrób medyczny z dimetikonem, możliwy do stosowania u dzieci oraz dorosłych. O zerowej szkodliwości preparatu zaświadcza fakt, że może być on używany przez kobiety ciężarne i karmiące piersią, a także przez osoby zmagające się z chorobami astmatycznymi oraz alergią. Ciekawą alternatywę – w formie szamponu do mycia włosów – stanowi produkt SORA FORTE. To użyteczny lek, wykazujący skuteczność niszczenia wszy w każdej fazie rozwojowej. Produkt ten zalecany jest do usuwania pasożytów, ale też do profilaktycznego stosowania u osób pozostających w kontakcie z osobą zarażoną wszawicą.

Profilaktyka równie ważna, jak leczenie

Leczenie wszawicy jest konieczne w przypadku, kiedy problem już wystąpił. Wszom i gnidom możemy jednak przeciwdziałać, stosując odpowiednią profilaktykę. I tu znajdziemy sporo pomocnych preparatów do skóry głowy i włosów. Poza wspomnianym już SORA FORTE, taką rolę pełnią przede wszystkim SORA LOTION oraz SORA PROTECT. Ten pierwszy jest produktem kosmetycznym, a ten drugi medycznym. Rozpuszczalnikiem w LOTIONIE jest woda. W przypadku PROTECTA rolę tę pełni olej silikonowy (cyklopentasiloksan) o bardzo zbliżonej do wody lepkości, podlegający niemal natychmiastowemu odparowaniu. Działanie przeciwwszawicze LOTIONU polega na odstraszaniu wszy zapachem wydzielanym przez włosy. PROTECT działa w dwojaki sposób – odstrasza zapachem, a jednocześnie pokrywa włosy i skórę głowy cienkim filmem, który uniemożliwia wszom osadzenie się na włosach. Preparaty profilaktyczne zaleca się stosować również po przebytej terapii leczenia wszawicy.

Pozbądź się wszy i miej problem z głowy!

Dobór właściwych preparatów na wszawicę – tak na etapie profilaktyki, jak i w procesie leczenia schorzenia – pomaga bez przeszkód uporać się z wszami oraz gnidami. Szczególną uwagę warto poświęcić dzieciom, które po powrocie z przedszkola drapią się po głowie oraz odczuwają wyraźny dyskomfort we włosach. Szybkie wdrożenie odpowiedniej terapii przeciwwszawiczej da zadowalające rezultaty i pozwoli rozwiązać kwestię wszy w możliwie najkrótszym czasie. Na szczęście, dostępne produkty – takie jak SORA PŁYN czy FORTE – stwarzają szansę skutecznego leczenia bez wywoływania skutków ubocznych. Zmagasz się z problemem wszawicy w swoim domu? Odwiedź aptekę i wybierz dobry preparat jeszcze dziś.