proteza-zebowa
11 lipca 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak wybierać protezy zębowe?

Protezy zębowe są stosowane do wypełniania braków powstałych w łuku zębowym. Ich stosowanie jest niezwykle istotne, ponieważ oprócz poprawy estetyki uśmiechu, mają za zadanie przywrócenie funkcjonalności układu żucia. Oczywiście nie wszystkie rodzaje protez w taki sam sposób pełnią tę funkcję, dlatego decydując się na konkretny rodzaj uzupełnienia protetycznego musimy mieć to na uwadze. W jaki sposób dokonać więc decyzji?

Jak tłumaczy nasz rozmówca, protetyk z Centrum Stomatologicznego Margo we Wrocławiu: Obecnie w protetyce stomatologicznej stosuje się bardzo wiele rodzajów uzupełnień. Wybór odpowiedniego rodzaju protezy zębowej zależy od bardzo wielu czynników, dlatego ciężko jest dać jedną konkretną odpowiedź na pytanie jaki rodzaj protezy będzie najlepszy. Wybór zależy bowiem m.in. od ilości brakujących zębów, stanu tkanki kostnej w żuchwie lub w szczęce oraz możliwości finansowych pacjenta. Dobry specjalista będzie potrafił jednak dobrać taką protezę, która połączy wszystkie te potrzeby i ograniczenia.

Protezy stałe czy ruchome?

Pierwszym pytaniem, na które musimy sobie odpowiedzieć wybierając rodzaj protezy zębowej jest to czy chcemy żeby to była proteza stała, czy proteza ruchoma. Odpowiedź na nie jest bardzo prosta: zdecydowanie lepszym rodzajem protezy zębowej zawsze będzie proteza stała, czyli taka, której nie trzeba codziennie wyjmować z jamy ustnej, tylko jest na stałe przytwierdzona do pozostałych nam zębów naturalnych lub do wszczepionych w tym celu implantów stomatologicznych. Niestety nie każdy może sobie pozwolić na to, żeby zdecydować się na protezy stałe, ponieważ te są jednak sporo droższe od protez ruchomych. Dlatego też, zwłaszcza w przypadku bardzo dużych barków w uzębieniu lub przy całkowitym bezzębiu, protezy ruchome najczęściej są jedyną dostępną możliwością.

Pojedyncze braki w uzębieniu

Na pewno rozwiązaniem, które zawsze daje najlepsze efekty, jest uzupełnienie braków poprzez wszczepienie implantów zębowych. Jest to jednak rozwiązanie stosunkowo drogie, więc zazwyczaj jest stosowane jedynie do uzupełnień pojedynczych luk w łuku zębowym. Dlaczego implanty zębowe są najbardziej polecane? Ponieważ jako jedyne umożliwiają zarówno idealną odbudowę estetyki uśmiechu, jak i na pełną odbudowę funkcjonalności układu żucia. Jest to możliwe dzięki temu, że za pomocą implantów odbudowywana jest nie tylko korona zęba, ale również jego korzeń.

Większe braki w uzębieniu

Inną możliwością uzupełniania pojedynczych braków, ale także braków kilku będących obok siebie zębów, jest zastosowanie mostów protetycznych. Są one połączeniem kilku koron protetycznych przytwierdzonych do dwóch filarów. Filarami dla mostów mogą być zarówno naturalne zęby pacjenta, jak i wszczepione implanty zębowe. Oczywiście im uzupełniania luka w łuku zębowym będzie większa, tym wyższe będą koszty stworzenia i umieszczenia mostu protetycznego.

Protezy ruchome

Protezy ruchome mogą być stosowane praktycznie przy każdych brakach zębowych, mogą więc być zarówno protezami częściowymi, jak i całkowitymi.

Protezy całkowite najczęściej są wykonane z akrylu. Znakomicie odbudowują estetykę uśmiechu, przywracając także prawidłowy kształt szczęki. Dużym problemem przy protezach całkowitych jest jednak to, że o ile górna proteza zazwyczaj bardzo dobrze się trzyma, o tyle proteza dolna nie zawsze jest wystarczająco stabilna, co w konsekwencji może nam utrudniać przeżuwanie pokarmów.

Z kolei protezy ruchome częściowe mogą być protezami osiadającymi lub protezami szkieletowymi. Protezy szkieletowe charakteryzują się tym, że są opierane na naturalnych zębach pacjenta, natomiast protezy osiadające na błonie śluzowej wyrostka zębowego. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest ta pierwsza opcja, czyli protezy szkieletowe.