wada zgryzu leczenie ortodonta
22 sierpnia 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak wady zgryzu wpływają na zdrowie?

Zapewne nie jeden raz słyszałeś o potrzebie leczenia wad zgryzu, które można zaobserwować już we wczesnym dzieciństwie. Czy wiesz jednak, dlaczego jest to istotne? Zaburzenia w budowie jamy ustnej nie tylko wpływają na wygląd twarzy oraz komfort psychiczny, ale też zagrażają pojawieniem się licznych powikłań zdrowotnych. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo niebezpieczne mogą być nieleczone wady zgryzu.

 

Wpływ wady zgryzu na mowę i postawę ciała

Wady zgryzu mogą być przyczyną niepoprawnego wymawiania zgłosek. Problem zależy od rodzaju i stopnia zaburzenia, którego objawem jest choćby seplenienie. Dlaczego wady zgryzu wpływają na umiejętność wymowy? Człowiek wydobywa określony dźwięk dzięki współpracy języka, dziąseł, zębów, żuchwy, warg, ale też podniebienia oraz policzków. Wszelkie zaburzenia ich budowy i funkcjonowania skutkują niepożądaną zmianą w sposobie wypowiedzi. Jeżeli zauważyłeś u swojego dziecka niepokojące objawy, warto udać się do specjalisty, który zbada problem i wskaże, jakie kroki należy podjąć. Taką poradę i wskazówki co do dalszego postępowania uzyskasz np. w gabinecie ortodontycznym w Katowicach prowadzonym przez specjalistę ortodontę Ewę Hornik-Pietrzyk.

Profesjonalna pomoc ochroni Cię również przed zaburzeniem koordynacji ruchowej. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że wady zgryzu wpływają na postawę ciała. Wbrew pozorom układ zębów jest ściśle powiązany z kręgosłupem. Po pewnym czasie nieprawidłowe ułożenie szczęki zaowocuje napięciem mięśni twarzy, co z kolei może wywołać kifozę lub inne wady postawy. Z tego względu warto regularnie kontrolować stan uzębienia – szczególnie u dzieci.

 

Wady zgryzu a zdrowie psychiczne

Zaburzenia w budowie jamy ustnej oddziałują na wygląd twarzy, zdrowie fizyczne, ale również psychiczne, szczególnie u młodych osób. Wady zgryzu mogą skutkować ukruszeniem zębów, próchnicą, a także problemami, związanymi ze spożywaniem posiłków. W takiej sytuacji utrudniony proces jedzenia może budzić skrępowanie oraz wstyd, a także obawę przed chodzeniem do restauracji. Negatywnych emocji często doświadczają również osoby zmagające się z zaburzeniami snu, np. chrapaniem.

Wady zgryzu mogą zmniejszyć Twoją pewność siebie, wywołując liczne kompleksy i zakrzywioną samoocenę. Aby tego uniknąć, warto jak najszybciej wdrożyć profilaktykę ortodontyczną, która ustrzeże Cię przed powstaniem lub rozwojem zaburzeń w budowie jamy ustnej. Pamiętaj, że podjęcie działań w tym zakresie jest bardzo ważne nie tylko w przypadku małych dzieci, ale też dorosłych.