leczenie-kamienia-nazebnego
27 kwietnia 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak uniknąć powstawania kamienia nazębnego?

Kamień nazębny, wbrew pozorom, jest bardzo poważnym problemem dla naszych zębów. Jego pojawienie się skutkuje demineralizacja szkliwa oraz sprzyja rozwojowi bakterii próchnicowych. W naszym artykule dokładnie opisujemy w jaki sposób dochodzi do powstawania kamienia nazębnego oraz w jaki sposób temu procesowi zapobiegać.

Jak powstaje kamień nazębny?

Powstawanie kamienia nazębnego jest efektem twardnienia (mineralizacji) płytki nazębnej. Uniknięcie procesu odkładania się kamienia jest więc związane z unikaniem odkładania się płytki nazębnej, do którego jednak dochodzi zawsze, ale dodatkowo sprzyjają mu złe nawyki, polegajcie na paleniu papierosów czy nieprawidłowej, to znaczy zawierającej duże ilości  cukru, diecie.

Generalnie płytka zaczyna się pojawiać na naszych zębach niedługo po ich umyciu. Po około kilkudziesięciu godzinach zaczyna jednak twardnieć i zamienia się w kamień nazębny. Do tego procesu dochodzi przede wszystkim na skutek działania śliny. Zawarte w  niej duże ilości soli mineralnych wchodzą w reakcje z płytką nazębną doprowadzając do jej mineralizacji. Jak tłumaczy nasz rozmówca, stomatolog z Kliniki Dentystycznej ARS DENTANA w Gdyni:

W zapobieganiu powstawania kamienia nazębnego najważniejszą rolę pełni więc prawidłowa hiena jamy ustnej. Mycie zębów po każdym spożytym posiłku jest doskonałą receptą na zapobieganie odkładania się kamienia. Miękką płytkę nazębną można bowiem spokojnie usunąć ze swoich zębów przy użyciu szczoteczki i pasty do zębów, natomiast twardy kamień – tylko poprzez wykonywany w gabinetach stomatologicznych skaling.

Wpływ kamienia na zęby

Jeżeli w porę nie usuniemy ze swoich zębów kamienia będzie on miał bardzo negatywny wpływ na zdrowie zębów. Przede wszystkim odkładanie się najpierw płytki, a potem kamienia nazębnego skutkuje demineralizacją szkliwa. Obecne w nich bakterie powodują w krótkim czasie zakwaszenie środowiska w jamie ustnej, a to z kolei prowadzi do powstawania próchnicy. Oprócz tego odkładanie się kamienia nazębnego sprzyja powstawaniu chorób dziąseł i przyzębia, m.in. zapalenia dziąseł oraz paradontozy.

Unikanie powstawania kamienia nazębnego

Jak już wspominaliśmy, najważniejszym elementem przeciwdziałania odkładaniu się kamienia nazębnego jest stosowanie się do zasad prawidłowej higieny jamy ustnej. Szczotkowanie i nitkowanie zębów oraz płukanie jamy ustnej płynem z fluorem to najważniejsze elementy przeciwdziałania powstawania kamienia.

Nie mniej istotne jest także wykonywanie regularnych wizyt kontrolnych u stomatologa. W trakcie takiej wizyty, dentysta oprócz sprawdzenia czy na naszych zębach nie pojawiła się próchnica, wykona także zabiegi profilaktyczne, które dodatkowo zabezpieczą je przed odkładaniem się płytki nazębnej.