6 maja 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak szybko i skutecznie pozbyć się kamienia nazębnego?

Kamień nazębny to problem, z którym boryka się wiele osób. Oprócz tego, że wygląda nieestetycznie, stanowi on niestety doskonałe siedlisko dla wielu bakterii. Bakterie mogą zaś poważnie zagrażać dobrej kondycji naszych zębów. Dlatego warto natychmiast wyeliminować kamień, zanim stanie się źródłem poważnych problemów jamy ustnej.

Jak zapobiegać kamieniowi nazębnemu? 

Najważniejsza w zapobieganiu odkładania się kamienia nazębnego jest właściwa higiena jamy ustnej. Szczotkowanie (najlepiej szczoteczką elektryczną, która znacznie dokładniej domywa zęby od tej zwykłej) oraz nitkowanie, które pozwala na dotarcie do trudno dostępnych przestrzeni międzyzębowych. Kamień nazębny to tak naprawdę następstwo długo odkładającej się płytki nazębnej – jej mineralizacja. Płytka nazębna zaczyna się tworzyć się już po ok. dwóch godzinach od ostatniego mycia zębów.  Dlatego tak ważne jest częste i dokładne mycie zębów.

Jak usunąć kamień nazębny? 

Kamień nazębny usuniemy w gabinecie stomatologicznym. Wykorzystuje się do tego skaling, czyli rozkruszenie nawarstwień przy wykorzystaniu ultradźwięków.

– Kamień nazębny usuwany jest przy pomocy skalera ultradźwiękowego. Jest to bezbolesna i całkowicie bezpieczna procedura, która przynosi najlepsze rezultaty. Może jednak powodować dyskomfort, ponieważ polem pracy specjalisty są wrażliwe rejony zęba i dziąsła. Następnie zęby są piaskowane, a na koniec fluorowane w celu wzmocnienia szkliwa. Po takim zabiegu są niezwykle lśniące i gładkie, pacjent nie musi martwić się w najbliższym czasie o ich choroby podaje nasz rozmówca, specjalista z Gabinetu Stomatologicznego Piotra Skarżyńskiego w Krakowie.

Jak często korzystać z takiego zabiegu? 

Częstotliwość wykonywania zabiegu jest ściśle związana z indywidualnymi skłonnościami do osadzania się kamienia nazębnego. Zalecane jest jednak poddanie się tej procedurze dwa razy w roku, w równych odstępach. U osób z większą tendencją do powstawania kamienia, wizyty mogą odbywać się częściej, jednak zawsze zgodnie z zaleceniami specjalisty. Na odkładanie się kamienia na zębach szczególnie narażone są osoby starsze, dlatego zaleca się im pozostawanie pod stałą opieką stomatologa.

Zalecenia po zabiegu 

Po zabiegu możemy przez pewien czas odczuwać nadwrażliwość na zimno i ciepło. Po zakończeniu wizyty nie powinno się przyjmować pokarmów i płynów przez następne 2 godziny. Po wykonaniu skalingu, piaskowania i fluoryzacji warto też zadbać o prawidłową  higienę jamy ustnej, aby jak najdłużej utrzymać efekty zabiegu i zapobiec ponownemu odkładaniu się kamienia. Specjalista powinien przedstawić nam instruktaż w tym zakresie, uwzględniając przy tym nasze indywidualne potrzeby.