agresja u dziecka TERAPIA TAKTYLNA
16 grudnia 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak sobie radzić z agresją u dziecka?

Agresja jest zachowaniem wrodzonym, które pomaga przetrwać ludziom w bardzo trudnych warunkach. Z zachowaniami agresywnymi można spotkać się praktycznie wszędzie. Coraz częściej pojawia się ona już u dzieci. Nawet u najgrzeczniejszego oraz najspokojniejszego malucha czasami występują objawy agresji. Zwykle pierwsze takie zachowania można zaobserwować około 2 roku życia, a na sile przybierają zazwyczaj w momencie, gdy dziecko idzie do przedszkola.

 

Jakie mogą być źródła agresji u dziecka?

 

Przyczyn agresywnych zachowań u dziecka może być bardzo wiele. Trzeba pamiętać, że dzieci przeważnie nie są celowo agresywne, aby zranić innych. Bardzo często w ten sposób wyrażają swoje przytłoczenie emocjami lub nie są nauczone radzić sobie z nimi w inny sposób. Dziecko bywa agresywne, jeśli czuje się smutne, przestraszone lub samotne.

 

Nieraz agresja u malucha jest spowodowana naśladownictwem. Powiela ono zachowanie, które zaobserwowało u kogoś innego, na przykład u innych dzieci czy dorosłych lub w mediach. Czasem może też to wynikać z powodu oglądania niewłaściwych bajek, w których występuje przemoc. Dlatego rolą rodziców jest kontrola nad tym, co ogląda ich dziecko oraz w jakim otoczeniu przebywa.

 

Jeszcze inną przyczyną może być chęć uzyskania korzyści przez malucha. Wydaje mu się, że za pomocą agresji osiągnie to, co w danym momencie chce. Czasem w sklepach dzieci zaczynają bić rodzica i krzyczeć, bo ten nie chce kupić im ulubionego batonika. Często takie sytuacje mają miejsce, gdy dziecko jest rozpieszczone i nieprzyzwyczajone do odmowy.

 

Należy pamiętać, że większość dzieci nie poradzi sobie samo z zaprzestaniem agresywnych zachowań niezależnie od ich przyczyny. Rolą rodziców jest, aby im w tym pomóc. Jeżeli jednak i oni mają problem z przezwyciężeniem negatywnych emocji u malucha, mogą udać się z nim na terapię. W przypadku zachowań agresywnych może być pomocna, na przykład terapia taktylna, czyli kontrolowane dostarczanie bodźców sensorycznych.

 

 

Co zrobić, aby ograniczyć agresywne zachowania u dziecka? 

 

Przed przystąpieniem do działań, które mają na celu eliminację niepotrzebnej agresji u dziecka, należy zastanowić się, która z przyczyn wymienionych powyżej to ta wywołująca negatywne emocje. Być może jest ona jeszcze zupełnie inna? Każdy rodzic powinien się nad tym zastanowić oraz przeanalizować zachowania swojego dziecka.

 

Jeżeli opiekunowie stwierdzą, że mogą coś zrobić, aby zaprzestać zachowań agresywnych u swojej pociechy, powinni uczynić to jak najszybciej. Oto kilka wskazówek, w jaki sposób można radzić sobie z agresją u dzieci.

  • Opiekunowie powinni poświęcić dziecku więcej czasu oraz uwagi.
  • Bardzo dobrym sposobem, aby dowiedzieć się, co czuje dziecko, jest rozmowa z nim na temat uczuć.
  • Dorośli nie powinni ukrywać swoich emocji przed dzieckiem.
  • Rodzice mogą spróbować nauczyć swoje dziecko samokontroli i wyrażania emocji za pomocą słów.
  • Bardzo cenną lekcją dla malucha może być ta, która uczy jak poradzić sobie z porażkami.
  • Warto wyjaśnić dziecku, dlaczego nie powinien zachowywać się w agresywny sposób.
  • Należy nauczyć malucha proszenia o to, co chce dostać.
  • W momencie agresywnego zachowania ze strony dziecka rodzice muszą reagować natychmiast, aby przyniosło to zamierzony skutek.
  • Bardzo ważne jest chwalenie dziecka za odpowiednie zachowania.

 

Powyżej wymienione wskazówki powinny być stosowane regularnie przez jakiś czas, aby przyniosły zamierzony efekt, czyli zaprzestanie agresywnych zachowań. Jeżeli jednak okażą się niewystarczające, rodzice wraz z dzieckiem powinni zgłosić się do doświadczonego specjalisty. Jednym z miejsc, gdzie mogą szukać pomocy, jest Pracownia Diagnozy i Terapii Dziecka w Lublinie. Zatrudnieni tam terapeuci i pedagodzy dziecięcy starają się zapewnić wsparcie rodzicom oraz opiekunom w prawidłowym rozwoju oraz dorastaniu ich pociech.

 

Zachowania agresywne, które występują u najmłodszych, bezwzględnie wymagają uwagi ze strony osób dorosłych. Jeżeli nie zareagują oni w porę, to dziecko może zrobić komuś krzywdę lub będą one miały negatywny wpływ na jego przyszłość.