jak rzucić palenie
12 lipca 2011

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak skutecznie rzucić palenie?

Dzisiejsze czasy nie sprzyjają palaczom papierosów. Liczne kampanie antynikotynowe oraz zakaz palenia w miejscach publicznych to tylko niektóre działa wytoczone przez państwo w wojnie z nikotynowym nałogiem.

Przede wszystkim palacz styka się z wojną antynikotynową za każdym razem, kiedy kupi paczkę papierosów. Pomijając obecność odstraszających napisów na opakowaniach w stylu: „Palenie zabija” albo „Palenie tytoniu może uszkodzić nasienie i zmniejszać płodność”, również ceny papierosów stale i nieubłaganie rosną. Może więc zanim paczka papierosów osiągnie cenę zbliżoną do ceny kolacji w dobrej restauracji warto się zastanowić, jak rzucić palenie?

Powiedzmy sobie wprost: argumenty mówiące o szkodliwości tytoniu dla zdrowia działają niezbyt skutecznie, dopóki sami nie odczujemy ich na własnej skórze – dosłownie i w przenośni. Nikotyna to podstępna trucizna, dlatego te najbardziej uciążliwe skutki palenia są odczuwalne po długim czasie. Spróbujmy więc poszukać argumentów, które bardziej przemawiają do wyobraźni, ponieważ są odczuwalne niemal natychmiast po zapaleniu papierosa. Pierwsza sprawa to smród (tak, smród!), który czuć od nas po puszczeniu dymka – wyczuwalny i odstraszający od nas wszystkich, którzy nie palą. Druga sprawa to drenaż naszych kieszeni – palenie papierosów pozbawia nas wielu przyjemności, na które nas nie stać właśnie ze względu na koszty ponoszone w związku z paleniem papierosów. Pamiętaj! Nie palenie to nie tylko ładna cera i zęby, ale także wakacje w egzotycznym miejscu! Trzecia sprawa to samopoczucie psychiczne. Czy chciałbyś (chciałabyś), aby ktoś od rana do wieczora mówił Ci, co masz robić? Wyganiał Cię na deszcz lub śnieg? Narażał na nieprzyjemności ze strony innych osób, skazywał na izolację? Pewnie nie. To czemu pozwalasz na to papierosowi?

Jak skutecznie rzucić palenie? Przede wszystkim uświadomić sobie wszystkie skutki palenia, a potem ruszyć do działania. Mało komu udaje się rzucić palenie w 5 minut, czyli po prostu podjąć decyzję i już nigdy więcej nie zapalić papierosa. Większość palaczy podejmuje różne terapie, które mają im pomóc w rzuceniu palenia. Bardzo popularne są plastry antynikotynowe i elektroniczne papierosy. Producenci tych specyfików, oprócz samego produktu, oferują nam także dostęp do materiałów opisujących krok po kroku, jak rzucić palenie. W rzucaniu palenia pomagają nie tylko terapie zastępcze (a więc plastry antynikotynowe czy elektroniczne papierosy), ale także terapie psychiczne – polegające na rozmowach z różnymi lekarzami i psychologami. Również na stronach internetowych można znaleźć wiele cennych porad, jak skutecznie rzucić palenie.

Wielu palaczy (zwłaszcza palaczek) dbających o sylwetkę nurtuje nie tylko pytanie: jak rzucić palenie, ale przede wszystkim: jak rzucić palenie, aby nie przytyć? Przede wszystkim nie podjadać i dużo się ruszać. A jeśli to nie pomoże, to z odsieczą przyjdą elektroniczne papierosy, których „palenie” skutecznie naśladuje odruch palenia papierosa. Warto też wspomagać się w tym przypadku wszelkimi broszurami i portalami informacyjnymi podającymi wiele cennych porad i sposobów, jak rzucić palenie i nie przytyć.

O tym, jak rzucić palenie i jaki wybrać sposób decyduje w dużym stopniu nasza osobowość i dotychczasowy styl palenia. Jeśli paliliśmy dużo papierosów, pewnie będą nam potrzebne terapie czy kuracje z zastosowaniem plastrów antynikotynowych lub elektroniczne papierosów. Jeśli paliliśmy mniej, być może wystarczy nam odrobina silnej woli. Niemniej jednak warto podejmować wszelkie działania, aby pozbyć się nikotynowego nałogu raz na zawsze.