29 kwietnia 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak skutecznie czyścić uszy?

Szukając w sieci informacji na temat właściwego czyszczenia uszu, możemy spotkać się z różnymi poradami, które niekoniecznie się ze sobą zgadzają. W naszym artykule postanowiliśmy uporządkować wiedzę na temat odpowiedniej higieny uszu, korzystając ze wsparcia fachowców laryngologów. Co warto wiedzieć o woskowinie usznej i jak dbać o higienę uszu?

Woskowina – naturalna wydzielina o określonych funkcjach

Temat czyszczenia uszu należy naszym zdaniem rozpocząć od wyjaśnienia, czym właściwie jest woskowina, którą niestety niesłusznie wiele osób odbiera jako brud, którego należy się kompleksowo pozbywać. Woskowina, inaczej wosk uszny, to substancja, która jest wydzielana w zewnętrznym przewodzie słuchowym człowieka i wielu innych ssaków. Jak mówi nam specjalista laryngolog: to mieszanina wydzieliny gruczołów łojowych oraz wydzieliny gruczołów potowych, która odgrywa znaczącą rolę w nawilżaniu oraz naturalnym oczyszczaniu zewnętrznego przewodu słuchowego. Co więcej, woskowina zapewnia naszym uszom ochronę przed niektórymi bakteriami i grzybami. Trzeba przy tym zaznaczyć, że zbyt duże ilości gromadzącego się wosku usznego mogą powodować, że nasz słuch się pogarsza. Jeszcze pewien czas temu większość z nas była przekonana, że najlepszą metodą głębokiego czyszczenia uszu jest używanie patyczków higienicznych, tymczasem patyczków higienicznych nie należy wprowadzać w głąb ucha! Jak mówią nam fachowcy Gabinetu Laryngologicznego Specjalistycznego Otolaryngolog z Piaseczna, wprowadzając patyczek higieniczny w głąb ucha, bardzo często nie usuwamy woskowiny, a wręcz przeciwnie, upychamy ją w przewodzie słuchowym, co może doprowadzić do zatkania przewodu, a finalnie do powstania stanu zapalnego.

Używanie gotowych preparatów do czyszczenia uszu

Patyczków higienicznych możemy używać swobodnie do czyszczenia tych części uszu, które widzimy. Jeśli czujemy, że w naszych uszach zalega woskowina lub nadmiernie się ona gromadzi, możemy skorzystać z gotowych preparatów do czyszczenia uszu, które kupimy w aptece. To przede wszystkim produkty w postaci spray’ów lub kropli, których podstawowym składnikiem jest glicerol, ciekła parafina lub oleje roślinne o właściwych standardach farmaceutycznych. Produkty apteczne są w pełni bezpieczne, jednak nie zawsze ich zastosowanie jest dla nas wystarczające – mówimy o sytuacji, kiedy czujemy, że nasze ucho jest zatkane, woskowiny wydziela się zbyt dużo, czujemy pogorszenie słuchu, podrażnienie, czy ból. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest wizyta w gabinecie specjalisty otorynolaryngologa, czyli specjalisty zajmującego się rozpoznawaniem i leczeniem chorób ucha, czyli w skrócie (potocznie) otolaryngologa lub laryngologa.