31 maja 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak skorygować kształt zębów?

Krzywe zęby często są przyczyną dużych kompleksów i braku pewności siebie. Mogą one także powodować dyskomfort i ból w codziennym funkcjonowaniu, np. przy jedzeniu czy mówieniu. Dzisiejsza stomatologia daje jednak możliwość skorygowania kształtu zębów w ramach wykonanego w gabinecie stomatologicznym zabiegu. Nie musi on być podyktowany tylko względami zdrowotnymi, gdyż możemy mieć zdrowe zęby i pragnąć tylko ulepszyć ich wygląd i kształt.

Czym jest korygowanie i kto może z niego skorzystać?

Korygowanie zębów wykonuje się w celu nadania uzębieniu odpowiedniego kształtu. Na takie zabiegi częściej decydują się kobiety, choć nie brakuje mężczyzn, którym również zależy na równych zębach i pięknym uśmiechu. Korygowanie kształtu zębów to idealne rozwiązanie dla pacjentów z ukruszonymi, pękniętymi lub nierównymi zębami. Można go wykonać w gabinecie stomatologii estetycznej już na jednej wizycie. Lekarz może zredukować długość oraz dodać parę milimetrów kompozytu w kolorze odpowiadającemu zębom pacjenta. Materiały kompozytowe mają zastosowanie najczęściej w sytuacji, gdy nasz ząb jest ukruszony, starty, mamy wrodzone ubytki szkliwa lub posiadamy diastemę. Gdy efekt nie będzie dla nas wystarczający, można zdecydować się na licówki i korony. Dopiero gdy efekt okaże się zbyt mało satysfakcjonujący, do skorygowania kształtu zębów można wykorzystać licówki i korony, które są gwarancją naturalnego wyglądu. Rozróżnienie między zębami naturalnymi a uzupełnieniami założonymi przez lekarza jest prawie niemożliwe.

W jaki sposób możemy skorygować kształt zębów?

Istnieje kilka technik, aby zmienić wygląd zębów. Pierwszą z nich może być konturing, który polega na zmianie długości lub kształtu zęba poprzez zeszlifowanie. Lekarz stomatolog podczas tego zabiegu nadaje zębom odpowiedni kształt i koryguje mniejsze widoczniejsze wady. Do konturingu używa się specjalnych wierteł diamentowych, krążków ściernych oraz gumek. Po uzyskaniu końcowego kształtu zębów lekarz wyrównuje je i poleruje ich powierzchnię. Znieczulenie nie jest tutaj konieczne, a cały zabieg może być wykonany na jednej wizycie.

Jeżeli zależy nam na poprawie estetyki całego zęba, wówczas lekarz stomatolog może zastosować licówki kompozytowe. Zabieg polega na niewielkim zeszlifowaniu przedniej powierzchni zęba i pokryciu jej materiałem światłoutwardzalnym. Jednak licówki kompozytowe nie są tak trwałe jak licówki pełnoceramiczne i podatne są na przebarwienia, stąd sprawdzają się przy małych wadach w uzębieniu. Wiele osób wybiera je, jako tańsze rozwiązanie. Natomiast, jeżeli zależy nam na trwałości, a w dodatku borykamy się z silnymi przebarwieniami zębów czy licznymi starciami warto postawić na licówki ceramiczne.

Licówkami porcelanowymi można pokryć nieestetyczne powierzchnie zębów, ale również odbudować ponad połowę zęba. Jest to najpopularniejsza metoda stosowana w stomatologii estetycznej, jeżeli mowa o korekcie kształtu zębów – zauważa lekarz stomatolog z gabinetu Stomatologia dr Pańczyk, która oferuje szeroką gamę zabiegów z zakresu wielu dziedzin związanych ze stomatologią.

Korony protetyczne oraz pozostałe uzupełnienia wpływające na estetykę uzębienia, dobrze sprawdzają się w przypadku zębów osłabionych dużą ilością wypełnień lub w sytuacji uniemożliwiającej założenie pacjentowi licówek. Jeżeli mamy jakiekolwiek braki w uzębieniu, które nam przeszkadzają, pęknięcia, złamania lub chcemy poprawić kształt zębów, wystarczy udać się do lekarza stomatologa, który dobierze dla nas najlepsze uzupełnienie, zapewniające harmonijną oraz naturalną całość.