9 marca 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak rozpoznać zaburzenia słuchu u dziecka?

Jako rodzic chcesz dla swojego dziecka wszystkiego, co najlepsze i starasz się dbać o jego zdrowie? To naturalne. Podstawą w przypadku maluchów jest przede wszystkim regularna kontrola tego, jak się rozwijają i natychmiastowe działanie w razie pojawienia się jakichkolwiek nieprawidłowości. Jednym z ogromnych zagrożeń jest wada słuchu, którą uznaje się za chorobę cywilizacyjną. Sprawdź, jak rozpoznać zaburzenia słuchu u swojego dziecka.

Jak zadbać o słuch o noworodka?

Problem niedosłuchu jest jednym z poważniejszych, jeżeli chodzi o noworodki i stale się powiększa. Co roku dotyka on coraz większej grupy maluszków. Może on dotyczyć zarówno jednego, jak i obydwu uszu.

Osoby, które nigdy wcześniej nie miały kontaktu z tak małymi dziećmi, a jednocześnie nie zostały poinformowane przez specjalistów, nie mają świadomości tego, że noworodek musi uczyć się dźwięków oraz ich lokalizowania. Kojarzy je z konkretnymi postaciami lub przedmiotami, które go otaczają.

Wystarczy mówić do dziecka lub wykorzystać najprostszą grzechotkę do tego, aby sprawdzić, czy maluch rozwija się prawidłowo. Jeżeli słyszy dźwięki będzie wodził za nimi swoim wzrokiem lub odwracał głowę w kierunku, z którego dobiegają. Ta umiejętność dotyczy kilkumiesięcznych niemowląt. Jeżeli natomiast po pierwszych sześciu miesiącach opiekunowie zauważą brak opisanych wcześniej reakcji, warto zainteresować się tym tematem i zgłosić do lekarza, który sprawdzi słuch dziecka – wyjaśnia specjalista z Instytutu Głuchoniemych im. Jakuba Falkowskiego w Warszawie.

Zaburzenia słuchu u starszych dzieci – jak je rozpoznać?

Problemy ze słuchem mogą dotyczyć nie tylko noworodków i niemowląt, ale także starszych dzieci. Co w takim przypadku powinno wzbudzić Twoją czujność? Przede wszystkim sytuacje kiedy maluch:

  • nie reaguje, kiedy go wołasz,
  • dopytuje kilkukrotnie, o to, co do niego mówisz,
  • prosi o podgłośnienie bajek,
  • nagle zaczyna mówić głośniej od pozostałych domowników,
  • skarży się na ból głowy lub szum w uszach.

Zastanawiasz się, co powinieneś zrobić w przypadku wystąpienia, któregoś z powyżej wymienionych przypadków? Podstawą zawsze jest konsultacja z pediatrą. Ten w razie potrzeby skieruje dziecko do specjalisty.

Jak leczyć niedosłuch u dziecka?

Podstawą do podjęcia leczenia zaburzenia słuchu w każdym przypadku, niezależnie od wieku dziecka jest przede wszystkim ustalenie przyczyny tego problemu. Zdarza się, że nie jest to ubytek stały, lecz wynik choroby np. zapalenia ucha. Wówczas wystarczające jest zwykle leczenie farmakologiczne.

Zdarza się jednak, że niedosłuch ma poważniejsze podłoże. W takiej sytuacji konieczna jest konsultacja ze specjalistą, który będzie w stanie określić, jakie działania należy wdrożyć. Te mogą być różne. Jest to zarówno rehabilitacja pomagająca wypracować zdolność słuchu, zabiegi chirurgiczne polegające na wszczepieniu implantu, jak i zastosowanie aparatu słuchowego. Ostatni z wymienionych kroków podejmuje się, jeżeli żaden z wcześniej wymienionych nie przyniesie efektów.