Jak radzić sobie ze stresem
8 września 2019

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak radzić sobie ze stresem i napięciem?

Nadmiar obowiązków służbowych, natłok wydarzeń, mnóstwo informacji docierających każdego dnia nie sprzyjają zachowaniu równowagi psychicznej. Jest to spory problem dla coraz większej grupy osób. Życie w nieustannym napięciu jest często powodem bezsenności, a także stanów depresyjnych. Chroniczny stres jest w stanie doprowadzić do załamania nerwowego. Poniżej podpowiadamy, w jaki sposób można sobie poradzić z tym negatywnymi zjawiskami.

Jak organizm reaguje na zbyt dużą dawkę stresu?

Problemy w pracy, szkole, kłopoty finansowe czy rodzinne – dla wszystkich są to bez wątpienia stresujące sytuacje. Jednak niekiedy towarzyszące tym sytuacjom napięcie jest nie do opanowania.

Ze stresem jest związanych szereg objawów fizjologicznych. Należą do nich pobudzenie psychoruchowe, kołatanie serca, nadmierna produkcja potu czy suchość w gardle. Jednak to nie te objawy są najdotkliwsze. Dochodzą do nich takie uczucia jak osamotnienie, brak poczucia własnej wartości, wrogość i podejrzliwość w stosunku do innych osób. Stres może też powodować niekontrolowane wybuchy gniewu, tiki nerwowe, zaburzenia snu, a także prowadzić do nadużywania alkoholu, palenia papierosów czy sięgania po narkotyki.

Jak widać, zjawiska te utrudniają życie na wielu płaszczyznach. Dlatego tak ważne jest, aby nauczyć się panować nad emocjami.

Zbilansowana dieta

Osoby, którym na co dzień towarzyszy stres, są zazwyczaj przepracowane i nie mają dla siebie czasu. Często nie dbają one o odpowiednią dietę, a także zbyt chętnie sięgają po kawę czy napoje energetyzujące.

Regularne spożywanie bogatych w witaminy i minerały produktów gwarantuje obniżenie poziomu stresu. Osobom w takim stanie skutecznie pomaga magnez. Można go włączyć w większych ilościach do jadłospisu, ale dobrym pomysłem dla niektórych będzie też stosowanie specjalnych preparatów.

Ruch i aktywność fizyczna

Endorfiny są często nazywane hormonami szczęścia. Każdy może zapewnić sobie ich obwiednią dawkę – wystarczy kilkanaście minut aktywności fizycznej dziennie. To właśnie
w czasie ruchu organizm zaczyna je produkować.

Dzięki nim mięśnie stają się rozluźnione, a napięcie stopniowo ustępuje. Starając się walczyć ze stresem, warto przemyśleć uprawianie jogi. Są to ćwiczenia, które mają na celu zmniejszenie napięcia mięśni oraz pełną relaksację.

Odpoczynek i wsparcie psychologiczne

Znakomitym sposobem radzenia sobie ze stresem jest zdystansowanie się do jego źródła. Dlatego dobrym pomysłem jest wyjazd i odpoczynek. Doskonale, jeżeli może być on połączony z pomocą psychologiczną.

Ośrodki, które oferują wypoczynek z dala od cywilizacji, a jednocześnie dają możliwość skorzystania z pomocy psychologicznej i psychoterapii, to miejsca, dzięki którym można niezwykle szybko powrócić do równowagi psychicznej. To też w takich ośrodkach można nauczyć się medytacji i umiejętność wyciszania się” – mówi specjalista z Life Haven – Domu Pracy ze Stresem i Napięciem.

Pobyt w tego typu ośrodku można zaplanować na czas urlopu. Zajęcia grupowe, indywidualne spotkania z psychologiem oraz kontakt z przyrodą pozwalają znacznie ograniczyć stres.