20 kwietnia 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak przygotować się do zabiegu mikrodermabrazji?

Współczesna kosmetologia oferuje nam szereg różnych zabiegów, dzięki którym możemy poprawić stan naszej skóry i zredukować niedoskonałości. Obecnie jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów kosmetycznych jest mikrodermabrazja, znana również jako mikropeeling. Jak przebiega zabieg mikrodermabrazji i na które partie ciała można go zastosować? Jak się odpowiednio przygotować do zabiegu i jakich efektów możemy się spodziewać? Odpowiadamy!

Czym jest mikrodermabrazja i na czym polega?

Mikrodermabrazja to nic innego jak kontrolowany mikropeeling. Zabieg ten można wykonywać na różnych partiach ciała, lecz najczęściej mikrodermabrazję wykonuje się na twarzy oraz okolicach szyi i dekoltu. Przy pomocy nowoczesnego urządzenia, przypominającego kształtem różdżkę, kosmetyczka przesuwa głowicą po skórze, pozbawiając ją martwego naskórka, wygładzając ją i niemal natychmiastowo poprawiając jej strukturę. Ścierany naskórek zasysany jest przez głowicę przy użyciu podciśnienia, a urządzenie po każdym użyciu jest sterylizowane oraz dezynfekowane, dzięki czemu zabieg jest higieniczny i bezpieczny dla alergików. Mikrodermabrazja polecana jest dla osób o każdym typie i odcieniu skóry, również tej ze skłonnością do trądziku. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i nieinwazyjny oraz, w odróżnieniu od chemicznych metod, nie podrażnia skóry i nie uczula.

Istnieje kilka odmian mikrodermabrazji: korundowa, tlenowa i diamentowa. Jak ich nazwy wskazują, różnią się od siebie materiałem użytym do złuszczania. Najpopularniejsza z nich jest mikrodermabrazja diamentowa, ponieważ charakteryzuje się wysoką skutecznością i można ją wykonywać nawet u osób ze skórą wrażliwą, naczynkową czy skłonną do podrażnień – dodaje specjalistka z salonu kosmetycznego Alga w Warszawie.

Jakie efekty daje mikrodermabrazja?

Mikrodermabrazja stosowana na twarzy dogłębnie oczyszcza skórę, nawilża ją, rewitalizuje i sprawia, że jest napięta. Zabieg pozwala rozjaśnić przebarwienia, zredukować wydzielanie sebum, zamknąć drobne zmarszczki oraz spłycić zmarszczki głębokie. Dzięki pobudzeniu krążenia nabiera ona zdrowego, jasnego kolorytu. Dodatkowo zmniejsza częstość występowania zaskórników, ponieważ zmniejsza poszerzone pory. Stosowany regularnie pobudza skórę do produkcji kolagenu, dzięki czemu uelastycznia ją i przywraca twarzy promienny wygląd. Zabieg mikrodermabrazji stosowany na pozostałych partiach ciała pozwala widocznie zmniejszyć rozstępy i blizny, prowadząc do wygładzenia i wyrównania skóry. Po usunięciu martwego naskórka łatwiej jest odpowiednio nawilżyć skórę, ponieważ lepiej wchłania ona składniki aktywne z aplikowanych kosmetyków. Poprawa mikrokrążenia sprawia, że nagromadzone toksyny są łatwiej usuwane, cellulit ulega zmniejszeniu, a skóra staje się jędrna.

Jak przebiega zabieg mikrodermabrazji?

Przebieg zabiegu determinuje rodzaj użytego materiału peelingującego. Kosmetyczka w pierwszej kolejności wykonuje konsultację, która ma na celu wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do zabiegu. Następnie oczyszcza te partie ciała, które mają być poddane zabiegowi. Po nałożeniu peelingu enzymatycznego, odpowiedzialnego za wstępne oczyszczanie, myje i tonizuje skórę, a następnie przystępuje do mikrodermabrazji. W przypadku mikrodermabrazji diamentowej kosmetyczka dobiera głowicę diamentową z grubością ziaren dopasowaną do potrzeb skóry, a następnie, kontrolując nacisk głowicy ścierającej, przesuwa nią po skórze. Zasysany przez urządzenie martwy naskórek osiada na filtrze, który jest wymieniany po każdym zabiegu. Na koniec kosmetyczka nakłada na skórę regenerujące kosmetyki oraz, w razie potrzeby, krem z filtr przeciwsłonecznym. W zależności od partii ciała oraz indywidualnych potrzeb skóry, czas trwania zabiegu może się różnić. Na okres kilku dni należy zrezygnować z opalania, korzystania z sauny, basenu oraz makijażu. Po zabiegu skóra może być zaczerwieniona i nadwrażliwa, co jest całkowicie normalnym zjawiskiem, które ustępuje samoistnie.

Jak się odpowiednio przygotować do zabiegu mikrodermabrazji?

Przygotowania do zabiegu mikrodermabrazji rozpoczynają się w gabinecie kosmetycznym, gdzie kosmetyczka poddaje szczegółowej ocenie stan naszej skóry, a następnie dobiera odpowiednią odmianę zabiegu, dostosowaną do naszych indywidualnych potrzeb. Na sam zabieg należy stawić się bez makijażu. Zaleca się unikanie depilacji, zarówno woskiem, jak i kremami oraz peelingów chemicznych i mechanicznych na okres około 5 dni przed zabiegiem, aby nie podrażnić skóry, co mogłoby zdyskwalifikować nas do zabiegu. Powinno się także unikać opalania, aby zminimalizować ryzyko poparzeń słonecznych. Dodatkowo warto na ten czas zrezygnować ze stosowania kremów, maści i maseczek, aby skóra była możliwie jak najczystsza, ponieważ może to zaważyć na efekcie końcowym zabiegu. W obszarze, który ma być poddany mikrodermabrazji, nie powinno być ran ani stanów zapalnych. Jeżeli pojawi się opryszczka, zabieg można przeprowadzić dopiero po jej całkowitym wyleczeniu. Należy również unikać przyjmowania aspiryny lub niesteroidowych leków przeciwzapalnych przed zabiegiem, ponieważ mogłoby to spowodować wystąpienie wybroczyn na skórze.

Czy istnieją przeciwwskazania do mikrodermabrazji?

Choć mikrodermabrazja, szczególnie diamentowa, ceniona jest za możliwość stosowania u osób z wrażliwą i skłonną do podrażnień skórą, są przypadki, które wykluczają jej przeprowadzenie. Z zabiegu mikrodermabrazji zrezygnować muszą osoby zmagające się z trądzikiem różowatym, łuszczycą, chorobami naczyń krwionośnych i chorobami nowotworowymi. Zabiegu nie przeprowadza się również u osób, u których aktualnie występują jakiekolwiek stany zapalne, wirusowe, bakteryjne lub grzybicze. Dodatkowo zabronione jest przeprowadzanie zabiegu w obszarach, w których obrębie w ciągu ostatnich dwóch miesięcy wykonywany był zabieg chirurgiczny. Biorąc pod uwagę wpływ mikrodermabrazji na mikrokrążenie, nie można jej stosować także u osób, które przyjmują leki przeciwzakrzepowe.