wizyta u ginekologa
20 grudnia 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak przygotować się do wizyty u ginekologa?

Wizyta u lekarza ginekologa dla wielu kobiet jest nie tylko mało komfortowa, ale i stresująca. I to nie tylko ta pierwsza. Na szczęście strach można oswoić, odpowiednio przygotowując się do wizyty w gabinecie. W artykule wyjaśniamy, o czym należy pamiętać przed badaniem ginekologicznym i jak uniknąć niepotrzebnego stresu.

Po pierwsze – higiena

Planując wizytę u lekarza ginekologa należy wybrać termin, który nie będzie przypadał na czas trwania menstruacji. To ważne nie tylko ze względów higienicznych, ale również praktycznych. Miesiączka może znacznie utrudnić lekarzowi ocenę śluzu czy zbadanie stanu narządów. Poza tym, przed konsultacją ginekologiczną zaleca się, aby zachować wstrzemięźliwość seksualną najlepiej przez ok. 48 h, a przynajmniej 24 h. Należy również zadbać o właściwą higienę okolic krocza. Prysznic i dokładne obmycie miejsc intymnych to podstawa. Nie wolno jednak przesadzać w drugą stronę i stosować nadmiernej ilości mocno perfumowanych kosmetyków. Naturalny zapach pochwy to jeden z czynników, na podstawie którego ginekolog wydaje opinię. Przed wejściem do gabinetu dobrze jest również opróżnić pęcherz.

Odpowiedni ubiór 

Minęły już czasy, w których na wizytę u ginekologa kobiety musiały ubierać się w spódniczki lub długie spódnice, by uniknąć dyskomfortu podczas przechodzenia z przebieralni na fotel do badania. Obecnie specjalne spódniczki jednorazowe i ochraniacze na stopy dostępne dla pacjentek w gabinetach ginekologicznych to standard. Tak przynajmniej powinno być i jest we wszystkich profesjonalnych placówkach. Jeśli jednak udajemy się na wizytę ginekologiczną pierwszy raz do danego lekarza i nie wiemy, jak wyposażony jest gabinet, warto przygotować odpowiedni ubiór. Tutaj przyda się wspomniana wyżej spódniczka lub spódnica albo dłuższy kardigan lub narzutka. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, wizyty dobrze jest umawiać w renomowanych gabinetach, takich jak Centrum Medyczne Superior w Krakowie.

Jak oswoić stres przed badaniem?

Badanie ginekologiczne to dla wielu kobiet duży stres. Obawy przed wizytą są całkowicie zrozumiałe. Odsłonięcie miejsc intymnych przed obcym człowiekiem u większości z nas wywołuje napięcie, a nierzadko też wstyd. Jak więc pokonać strach przed spotkaniem z ginekologiem? Kobiety, które obawiają się bólu, powinny uświadomić sobie, że istnieje małe prawdopodobieństwo, że doświadczą takiego dyskomfortu podczas wizyty. Jest tak, ponieważ badania miejsc intymnych są zawsze wykonywane bardzo delikatnie. Niektóre pacjentki borykają się z kolei z blokadą psychiczną. W takiej sytuacji dobrze jest przypomnieć sobie, że widok miejsc intymnych jest dla lekarza ginekologa codziennością. W przypadku bardzo dużego lęku, po uzgodnieniu ze specjalistą – spotkanie może zakończyć się tylko na wywiadzie lekarskim.