badania-psychologiczne
13 lipca 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak przygotować się do badania psychotechnicznego?

Badania psychotechniczne mają bardzo ważną rolę – pomagają określić, czy dany człowiek nadaje się do pracy jako kierowca i operator jakiś konkretnych maszyn. Brzmi to dość stresująco – w końcu jeśli badania przebiegną niepomyślnie, możemy stracić prawo do wykonywania zawodu. Powinniśmy jednak do badań podchodzić ze spokojem – tym, co najbardziej może nam tu zaszkodzić jest po prostu nadmierny stres!

Jak się przygotować do badania?

Odpowiednie przygotowanie pomoże nam lepiej przejść badania psychotechniczne i ograniczy związany z tym stres. Najważniejszym etapem przygotowania do takich badań jest wypoczynek i relaks. To tak naprawdę najtrudniejszy etap przygotować – znalezienie czasu na dobry sen. Przed badaniami unikajmy alkoholu i innych używek – zarówno przed samym badaniem, jak i dzień wcześniej. Ważne jest też miejsce, w którym wykonujemy takie badania i panująca w nim atmosfera – w miarę możliwości, wybierzmy placówkę, w której będziemy czuć się dobrze, taką jak Pracownia Psychotechniczna Kam-Med. Pamiętajmy, by na badanie zabrać wszystkie niezbędne dokumenty – kierowcy powinni mieć przy sobie dowód osobisty, prawo jazdy, okularu korekcyjne, skierowanie oraz dane, na które ma zostać wystawiona faktura. Żeby rano, wychodząc na badanie niczego nie zapomnieć, najlepiej spakować wszystkie potrzebne dokumenty w teczkę dzień wcześniej. Wcześniejsze przygotowanie się na badanie pomoże nam też uspokoić się i zapanować nad emocjami.

Przebieg badań psychotechnicznych

Badanie psychotechniczne składa się z kilku części. Na samym początku osoba prowadząca z nami badanie po prostu prowadzi rozmowę i wypełnia ankiety, w których jest miejsce na podstawowe, ogólne informacje. Następnie przechodzimy do testów papierowych, które musimy już wypełniać samodzielnie. Na koniec jesteśmy poddawani badaniu odpowiednia aparaturą medyczną. Ważne, by osoba prowadząca badanie udzielała nam szczegółowych instrukcji i pozwalała na podejście próbne do poleceń. Od razu po badaniu powinniśmy otrzymać orzeczenie psychologiczne. W zależności od tego, czym się zajmujemy, zakres badań może zostać rozszerzony na przykład o badania wysokościowe.

Badania psychotechniczne – dla kogo?

Przez badania psychotechniczne muszą przechodzić osoby wykonujące wiele różnych zawodów – między innymi kierowcy, instruktorzy i egzaminatorzy, operatorzy maszyn budowlanych i wózków widłowych, a także kandydaci na sędziów, prokuratorów, kuratorów czy nawet pracowników ochrony.