dziecko u stomatologa
5 stycznia 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak przygotować dziecko do wizyty u stomatologa?

Dziecko powinno kojarzyć stomatologa z pozytywnym doświadczeniem. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie do wizyty. Im szybciej pozna gabinet, lekarza oraz wykonywane zabiegi tym lepiej. A dzięki wizycie adaptacyjnej, która nie będzie związana z leczeniem oswoi się z miejscem i nie będzie się go bało w przyszłości, kiedy konieczne będzie przeprowadzenie leczenia.

To od dorosłych zależy w jaki sposób będzie się kojarzył dziecku gabinet dentystyczny. Ważny jest nie tylko wybór odpowiedniego miejsca przyjaznego najmłodszym, ale również podejście rodziców. W jaki sposób przygotować dziecko do pierwszej wizyty u dentysty?

Pierwsza wizyta: im szybciej, tym lepiej

Na pierwszą wizytę u stomatologa warto wybrać się jak najwcześniej. Niektóre gabinety stomatologiczne proponują tak zwaną wizytę adaptacyjną. Nie jest ona związana z leczeniem – dziecko oswaja się z wyglądem gabinetu, używanymi tam sprzętami oraz lekarzem. Pierwsza wizyta nie będzie się wówczas kojarzyć z bólem i niezrozumiałymi zabiegami. Jeżdżenie w górę i w dół na fotelu dentystycznym, zabawa lusterkiem lub ślinociągiem wywoła w dziecku pozytywne skojarzenia i pozwoli na oswojenie się z nowym miejscem. Na tego typu wizytę można umówić się między innymi w klinice stomatologicznej Platinum Dental w Bełchatowie. Na wizytę adaptacyjną warto zabrać dziecko w wieku około 2-3 lat.

Przygotowanie przez zabawę

Po tym jak dziecko pozna specyfikę pracy dentysty można przygotować je na wizytę związaną z leczeniem poprzez zabawę. Doskonale nada się do tego krzesło biurowe, które podobnie jak fotel dentystyczny może być regulowane. Lampa imitująca tę w gabinecie i ulubione pluszaki, którym należy zrobić przegląd zębów pozwolą dziecku zrozumieć, że bycie pacjentem to nic strasznego.

Ciekawym rozwiązaniem są również książeczki dla dzieci opisujące wizytę u dentysty. Możemy również zaproponować dziecku wizytę, kiedy to my będziemy pacjentami na fotelu dentystycznym. Maluch przekona się wówczas, że to nic strasznego także dla dorosłych. Pamiętajmy również, by nie opowiadać dziecku o bólu i zastrzykach.

Wzmacnianie pozytywnych skojarzeń

Wizyta u stomatologa dziecięcego powinna kojarzyć się naszym pociechom z pozytywnymi doświadczeniami. Warto więc wybrać gabinet, który oferuje kącik dla dziecka, zabawki i książeczki, które pozwolą zająć myśli i odprężyć się przed wizytą. Dodatkowe atrakcje, takie jak możliwość wyboru koloru wypełnienia czy uzyskanie dyplomu dzielnego pacjenta z pewnością wywołają w dziecku pozytywne skojarzenia z wizytą. Dzięki temu nie będzie się ono bało kolejnych spotkań i leczenia.