gabinet stomatologiczny przyjazny dzieciom
18 października 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak przygotować dziecko do wizyty u dentysty?

Wizyta w gabinecie lekarskim często wywołuje niepokój zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Szczególnym rodzajem lekarza, który może wzbudzać lęk jest dentysta. Przygotowanie małego dziecka do wizyty u dentysty należy rozpocząć stosunkowo wcześnie, robiąc to w delikatny i niestresujący sposób. W poniższym artykule podpowiadamy, jak przygotować dziecko do wizyty w gabinecie stomatologicznym.

Gabinet z myślą o dzieciach

W dzisiejszych czasach kliniki dentystyczne różnymi sposobami starają się zniwelować lęk przed fotelem dentystycznym, szczególnie wśród dzieci. Przygotowując się na pierwszą wizytę dziecka (bądź kolejną, jeśli poprzednia nie zakończyła się powodzeniem), warto zgłębić temat i poszukać gabinetów stomatologicznych przyjaznych dzieciom. Wiele z nich, takich jak chociażby Studio Skrzat, posiada w poczekalniach kolorowe i przytulne kąciki do zabaw, dzięki którym dziecko może w przyjemny i niestresujący sposób poczekać z rodzicem na swoją kolej. Kolejna rzecz to sami lekarze – warto w miarę możliwości poszukać dentystów specjalizujących się w wizytach dziecięcych. Tacy lekarze są bardzo delikatni i wiedzą, jak rozmawiać z dzieckiem już podczas samej wizyty.

Edukacja i zabawa w domowym zaciszu

Zadaniem rodziców jest zapoznanie dziecka z wszelkimi informacjami dotyczącymi dbania o higienę jemy ustnej. Można to zrobić w bardzo przystępny sposób, wykorzystując w tym celu zabawę, czyli to, co dzieci lubią najbardziej. Warto połączyć zabawy “w dentystę” z objaśnianiem kwestii profilaktycznych, leczniczych, tego jak wygląda gabinet czy dlaczego tak ważne jest, aby systematycznie chodzić na wizyty do gabinetów stomatologicznych. Na rynku znajdziemy również wiele pomocy dydaktycznych, takich jak chociażby kolorowe książeczki, które mogą być swoistym przewodnikiem po świecie lekarzy i skuteczną pomocą dla rodziców. Należy pamiętać, aby wszelkie informacje przekazywać spokojnie i nigdy nie straszyć dziecka lekarzem, przedstawiając go w złym świetle czy wykorzystując wizytę u lekarza jako karę czy groźbę.

Zapoznanie z gabinetem przy okazji wizyty rodzica

Kolejnym sposobem na przygotowanie dziecka do wizyty gabinecie stomatologicznym jest zabranie go na swoją wizytę. Jasnym jest, iż to, co nieznane powoduje lęki i obawy, szczególnie wśród najmłodszych dzieci. Dlatego też warto  zabrać dziecko na swoją wizytę, aby powoli umożliwić mu oswajanie się z otoczeniem, zapachem gabinetu i samym lekarzem. Wizytę można połączyć z edukacją i zabawą – podając dziecku lusterko i licząc z nim zęby czy wskazując na wykonywane zabiegi i stosowane urządzenia. Przygotowując dziecko do pierwszej wizyty u dentysty należy pamiętać, aby podejść do sprawy jak najbardziej delikatnie i indywidualnie, zwracając uwagę na charakter dziecka i jego nawyki, których znajomość pomoże również lekarzowi przeprowadzić w przyszłości z naszą pociechą przyjemną wizytę w gabinecie.