dentysta-dziecko
19 lipca 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak przygotować dziecko do wizyty u dentysty?

Każdy z nas pamięta strach towarzyszący pierwszej wizycie u dentysty. Aby oszczędzić go naszemu dziecku, warto zawczasu przygotować je i siebie do wizyty u stomatologa. Im wcześniej bowiem zaszczepimy w nim nawyk regularnych kontroli dentystycznych, tym bardziej prawdopodobne będzie uniknięcie w przyszłości kłopotów z uzębieniem. Jak sprawić, aby wizyta u stomatologa nie kojarzyła się negatywnie? Podpowiadamy kilka prostych sposobów.

Im wcześniej pójdziemy z dzieckiem do dentysty, tym lepiej. Specjaliści zalecają, by pierwsza wizyta odbyła się nim dziecko skończy rok, aby sprawdzić, czy zgryz układa się prawidłowo i czy nie występują żadne wady. Następna powinna mieć miejsce, kiedy dziecko ma około 3 lat. Najczęściej jest to wizyta adaptacyjna, niezwiązana z konkretnym zabiegiem. Dziecko poznaje gabinet, lekarza, może usiąść w fotelu dentystycznym, uczy się prawidłowo szczotkować zęby. Ważne są elementy zabawy, obecność pluszaków czy gier. Jak przygotować naszą pociechę do tych i kolejnych wizyt?

Nie boję się mamo

Strach to największy wróg towarzyszący naszym dzieciom podczas wizyty, dlatego należy go eliminować nie tylko w gabinecie, ale już w domu. Opowiadajmy zatem dziecku jak ciekawy jest gabinet dentystyczny. Budujmy wokół niego pozytywne skojarzenia, poprzez porównywanie dźwięku narzędzi stomatologicznych do na przykład bzyczących pszczół czy opowiadanie o magicznych kamerach, widzących drobne żyjątka, czyli bakterie. Unikajmy za wszelką cenę słów takich jak „ból”, „igła”, „krew”.

W pozytywnym nastawieniu dziecka do wizyty pomogą rodzicom kolorowe książeczki, wprowadzające dziecko w tajniki wizyty u stomatologa. Bardzo ważne, aby wizyta kojarzyła się z doskonałą zabawą i świetną przygodą – mówi dentysta z gabinetu stomatologicznego JB Stomatologia.

Dziecko mniej się boi, kiedy wie, co je czeka. Nie obawiajmy się zatem odpowiadać na najbardziej nawet szczegółowe pytania, lecz pamiętajmy, aby czynić to w sposób delikatny oraz subtelny. Opowiadajmy mu zatem, jak ważne jest leczenie zębów oraz profilaktyka. Wyjaśnijmy, jak wygląda wizyta krok po kroku i jakie czynności będą przeprowadzane przez lekarza. Ciekawym pomysłem jest zaaranżowanie minigabinetu w domu. Zamieńmy fotel na fotel dentystyczny, a maskotki na pacjentów. Nic tak nie zwalcza strachu, jak dobra zabawa.

Wybór gabinetu stomatologicznego

Kolejnym etapem przygotowywania dziecka do wizyty u dentysty jest wybór gabinetu. Nie odkładajmy go na ostatnią chwilę i przeprowadźmy staranne poszukiwania. W tym względzie powinniśmy również kierować się określonymi zasadami. Przede wszystkim zwróćmy uwagę, czy gabinet jest przyjazny dziecku. Wybierajmy takie, w których w poczekalni zorganizowany jest kącik zabaw dla malucha, gdzie nasza pociecha będzie mogła bezstresowo spędzić czas oczekiwania na wizytę, co przełoży się na jej rozluźnienie podczas zabiegów. Liczy się także wesoły wystrój wnętrza oraz ciepłe kolory ścian. Równie istotne jest, jeśli wizyta łączy się już z jakimś zabiegiem, oszczędzenie dziecku bólu. Dlatego dowiedzmy się, czy dany gabinet oferuje metodę znieczulania przy pomocy komputera Wand. Jest to doskonała alternatywa dla tradycyjnej strzykawki, na widok której dzieci wpadają w histerię. Wand z wyglądu przypomina długopis, a znieczulenie za jego pomocą jest całkowicie bezbolesne.

Na koniec pamiętajmy o dwóch zasadach: cierpliwość i wyrozumiałość. Pozwólmy dziecku zabrać do gabinetu ulubioną maskotkę, a po wizycie nagródźmy drobną niespodzianką. Dzięki temu maluch będzie miał pozytywne skojarzenia i nie będzie bał się dentysty.