6 grudnia 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty u dentysty?

Wiele osób, także dorosłych, boi się dentystów. Trudno się dziwić – zazwyczaj nie czeka nas tam nic przyjemnego. W najgorszej sytuacji znajduje się jednak dziecko, które czeka pierwsza wizyta u stomatologa. Radzimy, w jaki sposób przygotować do niej swoją pociechę, aby jak najlepiej odnalazła się w tej sytuacji.

Wybór gabinetu to podstawa

Dzieci różnie reagują na wizyty u lekarza. Część z nich podchodzi do nich spokojnie, jednak są też i takie, które na sam dźwięk słowa „lekarz” odczuwają zdenerwowanie i niepokój. Bez względu na te predyspozycje, do wizyty u dentysty wszystkie dzieci należy odpowiednio przygotować.

Kiedy wybieramy się z dzieckiem na pierwszą wizytę u stomatologa, konieczne jest wytłumaczenie mu wszystkiego, co będzie się tam działo. Trzeba jednak zrobić to delikatnie, aby go nie przestraszyć. Warto wszystko z nim omówić, aby już w poczekalni nie przestraszyły malucha niepokojące odgłosy dochodzące z wnętrza gabinetu. Przede wszystkim jednak trzeba wybrać odpowiedni, przyjazny najmłodszym pacjentom gabinet – radzi nasz rozmówca reprezentujący Gabinet Dentystyczny PROPER DENT.

Aby uprzyjemnić maluchowi wizytę u dentysty, warto wybrać taki gabinet, w którym panuje miła atmosfera. Dobrze, jeśli będzie miał on np. kącik zabaw dla dzieci w poczekalni, który skutecznie odwróci uwagę małego pacjenta i pozwoli mu się zrelaksować przed wizytą. Ponadto, warto zasięgnąć opinii znajomych rodziców i poprosić o polecenie dentysty, który ma dobre podejście do dzieci.

Zabawa i profilaktyka

Przed pierwszą wizytą u stomatologa rodzice powinni opowiedzieć swojemu dziecku o tym, jak istotne jest leczenie zębów oraz wytłumaczyć jak wyglądać będzie wizyta u dentysty. Warto zapoznać malucha z poszczególnymi elementami zabiegu stomatologicznego, podkreślając jak ważne są one dla zdrowia zębów. Można zrobić to, na przykład, w formie zabawy edukacyjnej. Na rynku znaleźć można specjalne, kolorowe książeczki, których bohaterowie starają się oswoić dziecko z gabinetem dentystycznym i tym, co się tam dzieje.

Indywidualne podejście

Rodzice, którzy chcą przygotować swoje dziecko do wizyty w gabinecie stomatologicznym, powinni przede wszystkim kierować się jego charakterem – nie warto stawiać na podstępy i sztuczki. Najlepiej pokazać mu, że nie trzeba bać się dentysty na własnym przykładzie i samemu również umówić się na wizytę.

Pod żadnym pozorem nie należy robić i mówić niczego, co mogłoby zniechęcić małego pacjenta do odbycia wizyty, np. nie wolno straszyć go dentystą. Dobrze jest natomiast pochwalić dziecko po odbytej wizycie, aby przekonało się, że warto jest przychodzić do gabinetu i „być odważnym”.