Usuwanie blizn laserem
10 marca 2022

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak przebiega zabieg laserowego usuwania blizn?

Większość z nas ma na swoim ciele blizny. Przyczyny ich powstawania są różne, najczęściej jednak pojawiają się na skórze na skutek urazów, oparzeń czy pęknięć. Stanowią pozostałość po niepełnej regeneracji skóry. Niektóre są mało widoczne, a inne bardziej, dlatego dużo osób decyduje się na ich usunięcie. Jest to możliwe za pomocą zabiegu z wykorzystaniem lasera. Poniżej podpowiadamy, na czym polega i jakich efektów można się po nim spodziewać.

Blizny powstają na skórze w związku z doznanymi uszkodzeniami, a często także zapaleniami. Do ich powstawania przyczyniają się m.in.:

  • skaleczenia,
  • pęknięcia,
  • oparzenia,
  • urazy,
  • guzki,
  • zabiegi chirurgiczne.

Do powstania blizny dochodzi w momencie, gdy skóra właściwa oraz jej głębsze warstwy ulegają uszkodzeniu. Organizm zaczyna wtedy naprawiać uszkodzone miejsca, zastępując ranę powstałą na skórze za pomocą tkanki łącznej włóknistej. Nie zawsze rana się ładnie zagoi, czasem pozostanie po niej ślad w postaci blizny. Jej wygląd oraz rozmiar zależą od głębokości uszkodzenia – tłumaczy pracownik centrum medycznego Sublimed.

Zabieg usuwania blizn za pomocą lasera

Blizny powstałe na skórze wyglądają nieestetycznie i czasem stanowią nawet powód kompleksów. Nie każdy potrafi je zaakceptować, zwłaszcza jeśli są bardzo widoczne. Niektóre zmiany na ciele można skutecznie ukryć za pomocą ubrań, ale nie zawsze jest to możliwe. Niekiedy mamy do czynienia z bliznami na twarzy czy innymi miejscami, które na co dzień pozostają odsłonięte. Poza tym niektórzy decydują się na usunięcie również tych zmian, znajdujących się np. na brzuchu czy udach, ponieważ niekomfortowe jest dla nich zakładanie strojów kąpielowych. Zabiegi, których celem jest zlikwidowanie tych zmian na skórze, cieszą się naprawdę dużym zainteresowaniem zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn.

Usuwanie blizn laserem polega na zastosowaniu specjalnego lasera frakcyjnego, który umożliwia zlikwidowanie różnych zmian powstałych na ciele. Nowoczesna technologia urządzenia sprawia, że pacjent nie musi się poddawać długiej rekonwalescencji po zabiegu. Czasem wystarczające okazuje się przeprowadzenie jednego zabiegu, ale niekiedy konieczne jest zdecydowanie się na serię – zależy to oczywiście od wielkości i głębokości blizny.

Laser CO2 wykorzystywany do usuwania blizn pobudza produkcję kolagenu. Jest to bardzo ważne, ponieważ to właśnie kolagen odpowiada za napięcie, a także ogólną kondycję skóry. Sprzęt umożliwia nie tylko poprawę wyglądu tkanki bliznowatej, ale także stymuluje ją do odnowy. Następuje przebudowa skóry, w konsekwencji czego zyskuje ona ładniejszy wygląd. Na skutek zabiegu zredukowane zostają blizny, a ciało ulega wygładzeniu i napięciu, dzięki czemu lepiej się prezentuje. Wykonanie zabiegu jest bezpieczne i bezbolesne, a efekty są zauważalne bardzo szybko.