operacja oczu
19 października 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak przebiega rekonwalescencja po laserowym usuwaniu wady wzroku?

Coraz więcej osób decyduje się na laserową korektę wady wzroku. Operacja tego typu wyróżnia się wysokim stopniem skuteczności, co znacznie wpływa na polepszenie komfortu życia pacjentów. Częstym pytaniem, jakie pojawia się przed zabiegiem, jest kwestia rekonwalescencji. Co robić, by jak najszybciej wrócić do codziennych obowiązków?

Czym jest laserowa korekcja wzroku?

Laserowa korekcja wzroku to metoda wykorzystywana w chirurgii okulistycznej już od kilku lat. W trakcie zabiegu lekarz przy pomocy niezwykle precyzyjnej wiązki światła modeluje rogówkę tak, by światło docierające do oka skupiało się na siatkówce, co podwyższa ostrość widzenia. Przy operacji tego typu stosuje się specjalistyczny laser eximerowy. Laserowa korekcja wzroku działa zarówno na dalekowzroczność (w tym wypadku rogówka zostaje uwypuklona), jak i na krótkowzroczność (spłaszczenie rogówki). Operacja przeznaczona jest również dla osób cierpiących na astygmatyzm.

Jak postępować po operacji laserowej korekcji wady wzroku?

Procedura usunięcia lub zmniejszenia wady wzroku jest stosunkowo krótka, ponieważ trwa około kilkanaście minut. Bezpośrednio po zabiegu na oczy pacjenta nakładane są specjalne soczewki stanowiące także rodzaj opatrunku. Soczewki tego typu usuwane są kilka dni później przez okulistę. Najczęściej w dniu operacji można wrócić do domu (czasami lekarz prosi pacjenta, by pozostał w szpitalu maksymalnie kilka godzin), przy czym kategorycznie zabronione jest prowadzenie samochodu. Po laserowej korekcji wad wzroku należy szczególnie zadbać o oczy. W tym okresie mogą pojawić się różne symptomy, na przykład: pieczenie, zaczerwienienie czy łzawienie.

Jak przyśpieszyć proces rekonwalescencji po laserowej korekcji wzroku?

Specjaliści z Centrum Leczenia Chorób Oczu Pryzmat podpowiadają, jak w postępować po zabiegu, by szybko wrócić do normalnego funkcjonowania:

Pacjenci muszą pamiętać, by nie trzeć oczu, ponieważ można w ten sposób zabrudzić ranę. To prowadzi do powstawania różnych zakażeń i stanów zapalnych, a właśnie tego chcemy uniknąć po operacji korekcji wzroku. Warto pamiętać, by ograniczać czas przed telewizorem i komputerem. Światło z monitorów znacznie podrażnia wzrok, co wpływa na przedłużenie rekonwalescencji.

Dlaczego kwestia komputerów i telewizorów jest tak ważna? Oczy po zabiegu męczą się znacznie szybciej, dlatego warto podjąć wszelkie kroki, by ich zbytnio nie obciążać. Lekarze podkreślają również, by nie dotykać oczu. Nawet jeśli pieką bądź pojawia się tak zwane uczucie piasku pod powiekami, trzeba się powstrzymać. W trakcie kąpieli należy zabezpieczyć oczy przed działaniem wilgoci.

W związku z tym, że tuż po zabiegu należy zadbać o odpoczynek dla oczu, lepiej wziąć tygodniowy urlop. Kobiety muszą pamiętać, by na około 2 tygodnie odstawić wszystkie kosmetyki pielęgnacyjne i kolorowe (cienie do powiek, tusze do rzęs, korektory, eyelinery, kremy podkłady czy pudry). Pacjenci powinni także pamiętać, by mniej więcej przez miesiąc ograniczać przebywanie w zakurzonych lub zadymionych pomieszczeniach, a przez 3 miesiące całkowicie zrezygnować z kąpieli w basenach, morzach czy jeziorach. Na co dzień warto pamiętać o noszeniu okularów przeciwsłonecznych niezależnie od tego, czy świeci ostre słońce czy dzień jest raczej pochmurny.