20 grudnia 2019

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak przebiega detoks alkoholowy?

Detoks to inna nazwa odtrucia czy też oczyszczenia organizmu z pozostałości po toksycznych substancjach zawartych, w tym przypadku w alkoholu. Dzięki niemu układ krwionośny osoby, która jest uzależniona, może samoistnie się zregenerować. Detoks pomaga również w uzupełnieniu niedoboru elektrolitów, które zostały utracone na skutek długotrwałego zażywania alkoholu etylowego. Wyjaśniamy więc, w jaki sposób przebiega takie odtrucie.

W jakich sytuacjach stosowany jest detoks alkoholowy?

Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że odtrucie alkoholowe jest niejednokrotnie pierwszym i przełomowym krokiem w dalszym leczeniu uzależnienia. Jak tłumaczą specjaliści z Ośrodka Odpocznienie:

Detoks jest często jedyną szansą na przerwanie ciągu alkoholowego. Pozwala również złagodzić fizyczne i psychiczne dolegliwości pacjenta, związane z odstawieniem napojów wyskokowych.

Wynika z tego, że detoks powinny przejść osoby u których pojawił się, tak zwany, zespół abstynencyjny. Jest on reakcją na gwałtowne zaprzestanie picia i objawia się ogólnym rozdrażnieniem, kłopotami ze snem i koncentracją oraz bólami głowy czy mięśni. Warto zaznaczyć, że długotrwałe zażywanie alkoholu powoduje szereg zmian w organizmie. Chodzi tu, przede wszystkim, o:

  • znaczne podniesienie ciśnienia tętniczego krwi, które może skutkować wylewami czy nawet zawałem mięśnia sercowego,
  • stopniowa degradacja wątroby, która jest odpowiedzialna za neutralizację toksyn zawartych w alkoholu,
  • zniszczenie komórek trzustki i zaburzenie pracy układu pokarmowego.

Jaki jest przebieg odtrucia organizmu z alkoholu?

Aby przeprowadzenie detoksu alkoholowego było możliwie, musi zostać zbadany ogólny stan zdrowia pacjenta. Mowa tu o pomiarze ciśnienia tętniczego, tętna czy temperatury. Ważne jest też badanie krwi pod kątem substancji toksycznych w niej zawartych. Istotą odtrucia alkoholowego jest złagodzenie objawów zespołu abstynencyjnego, a dokładniej– uzupełnienie niedoboru płynów i elektrolitów w organizmie pacjenta. Aby tego dokonać, wykwalifikowany personel przygotowuje płyn infuzyjny (kroplówkę), która będzie zawierać składniki takie jak: witamina B1, magnez i potas.  Pacjent, który jest poddany detoksykacji, musi pozostawać pod ścisłą i ciągłą kontrolą pracowników danego ośrodka. Bardzo często, w celu zniwelowania fizycznych dolegliwości, podawane są środki przeciwbólowe, nasenne czy też uspokajające. Warto zaznaczyć, że detoks alkoholowy powinien trwać od 7 do 10 dni. Jest to kryterium przyjęte przez Narodowy Fundusz Zdrowia, jednak dokładny czas odtruwania ustalany jest indywidualnie, w zależności od stopnia zatrucia i reakcji pacjenta na terapię.