wybór okularów korekcyjnych
22 września 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak prawidłowo dobrać okulary korekcyjne?

Noszenie okularów korekcyjnych to dla niektórych zło konieczne, a przecież mogą stać się ozdobą twarzy i przemyślanym elementem stylizacji. Aby tak było, wystarczy dowiedzieć się, jak prawidłowo dobrać okulary korekcyjne. Na szczęście nie jest to nic trudnego. Poznaj kilka podstawowych zasad, które ułatwią Ci znalezienie wygodnych i pasujących do Twojej twarzy oprawek.

Jak dobrać okulary do kształtu twarzy?

Pierwsza ważna zasada prawidłowego doboru okularów korekcyjnych to dopasowanie oprawek do kształtu twarzy. Jak to zrobić?

  • Twarz okrągła – do tego kształtu na najlepiej pasują oprawki kanciaste, prostokątne, z górną krawędzią unoszącą się ku skroniom. Lepiej unikać okularów małych, bogato zdobionych po bokach. Takie modele poszerzą tylko twarz.
  • Twarz kwadratowa – najlepiej sprawdzą się w tym przypadku oprawki do okularów o zaokrąglonym kształcie, zwłaszcza u dołu.
  • Twarz trójkątna – dla niej korzystne będą delikatne oprawki o owalnym lub okrągłym kształcie. Sprawdzą się też okulary bez oprawek.

Należy jednak pamiętać, że są to jedynie bardzo podstawowe wskazówki – po fachowe doradztwo warto udać się do profesjonalnego salonu, gdzie uwzględniając aspekty zarówno estetyczne, jak i techniczne specjaliści dobiorą indywidualnie odpowiednią oprawkę.

Właściwy rozmiar i dopasowanie

Kolejna ważna kwestia to rozmiar okularów. Nie powinny być za duże, a więc ramki nie mogą wystawać poza owal twarzy, a zauszniki nie powinny odstawać od skroni. Z drugiej strony nie mogą być zbyt małe. Wtedy zauszniki odchylają się na boki, wywołując ucisk i dyskomfort podczas noszenia.

Okulary muszą też dobrze leżeć na nosie. Mają do niego przylegać. Dzięki temu nie będą opadać podczas noszenia i nie będą opierać się na policzkach.

W dopasowaniu właściwego kształtu i rozmiaru oprawek chętnie pomogą Ci pracownicy salonu optycznego P. Hilary Optyk Maciej Gawlik w Słupsku. Dzięki doświadczeniu i fachowej wiedzy potrafią dobrać okulary tak, żeby pasowały do twarzy, a przy tym były wygodne.

Dobór okularów, a linia brwi

Przy wyborze oprawek okularowych warto zwrócić uwagę na linię brwi. W dobrze dobranych okularach brwi wystają ponad ramkami albo znajdują się na ich linii, ale nigdy nie w środku. To wyglądałoby nieestetycznie i zaburzało harmonię rysów twarzy.

Oko w centrum soczewki?

Często powtarzanym mitem jest konieczność znajdowania się oka w centrum soczewki. Optyk poprzez odpowiednie pomiary dopasowuje montaż soczewki okularowej względem indywidualnych parametrów użytkownika, takich jak rozstaw źrenic czy wysokość, na której znajduje się oko w oprawie. Dzięki temu każde okulary w salonach optycznych Optyk p. Hilary Maciej Gawlik są idealnie dopasowane i pozwalają cieszyć się doskonałą jakością widzenia.

Wszystkie wymienione zasady są uniwersalne. Każdy, niezależnie od wieku i płci, może kierować się nimi, żeby prawidłowo dobrać okulary korekcyjne. Dzięki nim łatwiej jest dokonać wyboru, który będzie i estetyczny, i praktyczny.