13 listopada 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak powstają wady zgryzu?

Wady zgryzu to nieprawidłowości związane z budową i funkcjonowaniem szczęki i żuchwy, a dokładnie z ułożeniem zębów. W zależności od ich ustawienia i ewentualnego wychylenia wyróżniamy różne rodzaju wad zgryzu, w tym przedozgryz oraz tyłozgryz, a także zgryz otwarty oraz krzyżowy. Istotną rolę w przypadku wad zgryzu odgrywa profilaktyka, dlatego warto wiedzieć, co może być przyczyną tych nieprawidłowości.

Złe nawyki

Wiele wad zgryzu powstaje w wyniku zaburzeń budowy i funkcjonowania narządu żucia, do których dochodzi na skutek złych nawyków. Przykładem takich zachowań może być np. niewłaściwe oddychanie (przez usta), obgryzanie paznokci, ołówków i innych przedmiotów, a także zagryzanie warg lub policzków. Tego typu nawyki związane z nieprawidłowym ułożeniem żuchwy i szczęki, mogą prowadzić do zakłócenia funkcjonowania łuków zębowych. Częstą przyczyną wad zgryzu jest ssanie palca u dzieci, co może skutkować powstaniem zgryzu otwartego oraz wychyleniem zębów. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na nieprawidłowe połykanie u dzieci, a także na bruksizm, czyli zgrzytanie zębami, gdyż te nawyki również mogą spowodować, że konieczne będzie leczenie wad zgryzu.

Co jeszcze?

Jak się okazuje, niektóre wady zgryzu mogą powstawać nawet w życiu płodowym, co spowodowane jest przyjmowaniem przez matkę niektórych preparatów farmaceutycznych. Co więcej, przyczyną takich wad może być również poród, np. jeśli odbywa się on metodą kleszczową. Niezwykle istotna jest również prawidłowa pielęgnacja noworodka, który powinien być układany pod odpowiednim kątem do snu (głowa powinna być lekko uniesiona) oraz karmienia (niewskazana jest pozycja leżąca). Jeśli chodzi o karmienie, to ważna jest tu nie tylko właściwa pozycja, ale też metoda – nie zaleca się długiego karmienia przy pomocy butelki. Warto również zwrócić uwagę na odpowiedni smoczek i nie dopuszczać do zbyt częstego ssania go przez dziecko.

Krzywy zgryz może być też następstwem zmian próchniczych pojawiających się u dzieci i powodujących zbyt wczesne wypadanie zębów mlecznych, co w przyszłości może prowadzić do stłoczenia zębów stałych. – Zwraca uwagę specjalista reprezentujący katowicki Gabinet Ortodontyczny lek. stom. Ewy Hornik-Pietrzyk. – Ponadto przyczyną powstawania wad może być również spożywanie przez dzieci za mocno rozdrobnionego, zbyt miękkiego jedzenia.

Niekiedy jednak czynniki sprzyjające powstawaniu wad zgryzu są zupełnie od nas niezależne – może to być np. genetyka lub niektóre choroby, takie jak niedoczynność tarczycy lub krzywica. Niezależnie od przyczyny wady zgryzu, zaobserwowanie jej u siebie lub dziecka powinno skłonić nas do wizyty u ortodonty i podjęcia leczenia.