Jak postepowac z usunietym kleszczem
13 listopada 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak postępować z usuniętym kleszczem?

Każdego roku, szczególnie w sezonie wiosennym, jesteśmy zalewani zewsząd społecznymi spotami reklamowymi, które mają ostrzegać nas przed ukąszeniem kleszcza, jednocześnie zachęcać do szczepień. Nie ma wątpliwości – kleszcz, mimo, że maleńki, jest niebezpieczny – może przenosić boreliozę lub kleszczowe zapalenie mózgu. Jak zatem postępować z usuniętym kleszczem?

Najwyższa aktywność kleszczy przypada od wiosny do jesieni, a więc ich ataku możemy spodziewać się praktycznie niemal przez cały rok. Kleszcze czyhają na swoje ofiary na krzewach, przy wysokich trawach – zarówno na wiejskiej łące, jak i w miejskim parku. Atakują ofiarę (człowieka, psa, kota), rozcinając skórę i wprowadzając substancję znieczulającą, przez co nie możemy wyczuć momentu, w którym jesteśmy atakowani. Mimo, że samo ukąszenie nie boli, może być bardzo niebezpieczne – w ślinie kleszcza znajdują się patogeny, którymi może zakazić żywiciela, wywołując boreliozę, babeszjozę i kleszczowe zapalenie mózgu.

Jak usunąć kleszcza?

W przypadku znalezienia w skórze kleszcza (u siebie, dziecka, zwierzęcia), należy niezwłocznie go usunąć – pozbycie się pajęczaka ze skóry w odpowiedni sposób, pozwoli uniknąć komplikacji zdrowotnych związanych z ukąszeniem. Rozwiązaniem umożliwiającym szybkie i zarazem precyzyjne usunięcie pasożyta jest Trix lasso na kleszcze. Urządzenie to można z powodzeniem stosować do usuwania kleszczy zarówno u ludzi, jak i u zwierząt. Trix działa na zasadzie lassa, oplatając ściśle pasożyta, dzięki czemu można sprawnie go usunąć. To obowiązkowy przyrząd w każdej apteczce! Wyłącznym dystrybutorem Trix, szwedzkiego przyrządu do usuwania kleszczy, w Polsce, jest firma Premium Brands.

Badanie kleszcza – dlaczego warto je zlecić?

Niestety liczba chorób odkleszczowych diagnozowanych u ludzi i zwierząt, każdego roku wzrasta – już co czwarty kleszcz w Polsce jest nosicielem boreliozy, a co trzeci – pozostałych chorób odkleszczowych. Dlatego też warto odpowiednio wcześnie wdrożyć właściwe środki zaradcze w postaci badań.

Istnieje kilka sposobów wykrywania chorób przenoszonych przez kleszcze: testy serologiczne (mające wykryć przeciwciała wytworzone przez ludzki organizm), testy PCR oraz badanie kleszcza techniką Real Time PCR. Ostatni sposób z kilku względów jest najskuteczniejszy, bowiem tuż po ukąszeniu, stężenie patogenów w organizmie ofiary jest zbyt małe, by móc z pomocą metod genetycznych wiarygodnie określić, czy doszło do zakażenia. Technika Real Time PCR jest wiarygodna i czuła – przy jej pomocy można wykryć nawet kilkadziesiąt patogennych bakterii.