Izolacja z powodu covid-19
22 grudnia 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak postępować w przypadku podejrzenia zakażenia COVID-19 u siebie lub u członka rodziny?

Koronawirus znacznie zmienił codzienność ludzi na cały świecie. Przez niego wiele osób zostało zmuszonych do pozostawania w domach, niektórzy stracili źródła dochodu i zostali odcięci od rodziny. Wszyscy chcieliby, żeby pandemia się skończyła, dlatego konieczne jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się choroby. Ale przecież może się ona przytrafić każdemu. Co robić, w przypadku podejrzenia koronawirusa?

Zachowaj spokój

W sytuacjach stresowych nie zawsze łatwo być opanowanym, ale spokojne podejście do sprawy jest najlepszą opcją. Jeśli zauważyłeś u siebie objawy koronawirusa, przede wszystkim unikaj kontaktu z innymi, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby. Wizyta u lekarza w dzisiejszych czasach nie zawsze jest dobrą opcją, więc zanim udasz się do przychodni, umów się na teleporadę.

Lekarz rodzinny powie Ci, jak dalej postępować.

Nie każdy przypadek wymaga pobytu w szpitalu, pacjenci z łagodniejszymi objawami mogą dochodzić do zdrowia w domach – tłumaczy pracownik firmy Medykan.

Możesz podejrzewać u siebie zakażenie COVID-19 nawet wtedy, gdy nie masz symptomów choroby (na przykład jeśli spotkałeś się z osobą zakażoną). Wówczas warto zdecydować się na wykonanie testu sprawdzającego obecność koronawirusa – jeśli nie masz skierowania, będzie on płatny. Niezależnie od tego, czy się na to zdecydujesz, dobrą opcją będzie pozostanie w domu i unikanie kontaktów z innymi na tyle, na ile to możliwe.

Poważniejsze objawy

Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku, gdy Ty lub członek Twojej rodziny boryka się z poważniejszymi objawami choroby. Są to przede wszystkim wysoka gorączka, kaszel, duszności, ból w klatce piersiowej i zmęczenie. Pojawić się mogą również bóle mięśni, głowy i gardła, utrata smaku i węchu, a także zapalenie spojówek.

Jeśli czujesz, że sytuacja jest poważna, możesz zadzwonić pod numer alarmowy lub zgłosić się na SOR. Samodzielne stawienie się w szpitalu może być ryzykowne, dlatego najlepiej najpierw powiadomić lekarzy o chęci przybycia i wezwać odpowiednie służby. Pacjent, którego stan jest poważny, powinien być hospitalizowany.

COVID-19 – środki ostrożności

Wszyscy wiedzą, że zachowanie ostrożności w przypadku koronawirusa jest bardzo ważne, bo rozprzestrzenia się on szybko i czyni coraz większe szkody. Dlatego tak istotne jest unikanie kontaktów osobistych, zwłaszcza w większych grupach, noszenie maseczki oraz używanie płynu do dezynfekcji. Warto też dbać o ogólny stan zdrowia, bo pacjenci zakażeni COVID-19 stanowią dużą część chorych i to na nich powinni się teraz w szczególności skupić lekarze. Dbaj więc o siebie i reaguj odpowiednio, jeśli zauważysz objawy koronawirusa.