7 stycznia 2019

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak poprawić estetykę zębów?

Krzywe zęby, których odcień jest daleki od bieli, potrafią skutecznie powstrzymać ich właściciela przed częstym uśmiechaniem się i odebrać mu pewność siebie w sytuacjach zarówno towarzyskich, jak i zawodowych. Na szczęście istnieje wiele skutecznych metod, dzięki którym można istotnie poprawić wygląd zębów. Więcej na ten temat przeczytasz w poniższym artykule.

Dodawaniem uzębieniu atrakcyjności zajmuje się dziedzina zwana stomatologią estetyczną. W jej zakres zaś wchodzą bardzo różnorodne działania, które dobiera się indywidualnie do stanu wyjściowego zębów pacjenta, a także jego oczekiwań. Przed przystąpieniem do nich jednak konieczne jest wyeliminowanie wszelkich ewentualnych ubytków czy zdjęcie kamienia nazębnego.

Wybielanie

Czasem już to ostatnie – zwłaszcza w połączeniu z piaskowaniem – potrafi nieco poprawić wygląd zębów, rozjaśniając je dzięki usunięciu powierzchownych przebarwień. Obydwa zabiegi przygotują nas też do kuracji wybielającej, jeśli chcemy uzyskać o wiele wyraźniejszy efekt. Kuracja ta może polegać na pokrywaniu zębów na noc skoncentrowanym żelem, który trzyma się w miejscu dzięki dopasowanym nakładkom – trwa wówczas od kilku dni do kilku tygodni.

Wybielanie można przeprowadzić też w ramach jednej wizyty w gabinecie, na co pozwala zastosowanie specjalnej lampy, która przy okazji niweluje ryzyko wystąpienia nadwrażliwości. Procedurę tę ma w swojej ofercie chociażby Klinika Stomatologii i Estetyki Twarzy w Kamieniu Pomorskim.

Licówki

Niektóre przebarwienia są na tyle trwałe, że opisane wyżej metody niestety okazują się nie dość skuteczne. Wówczas można jednak zastosować licówki, czyli ceramiczne płatki trwale mocowane po zewnętrznej stronie zębów. Nieco tańszym rozwiązaniem jest pokrycie powierzchni zęba masą kompozytową (jak ta stosowana do wypełnień), nadanie jej pożądanego kształtu i utwardzenie lampą fotopolimeryzacyjną. Jest to sposób na ukrycie nie tylko przebarwień, ale też złamań lub ukruszeń, a także szczelin między zębami (np. diastemy).

Poprawa kształtu zębów

Kształt zęba poprawić da się też poprzez założenie korony – znów: ceramicznej bądź kompozytowej – którą stosuje się w przypadku większych braków do uzupełnienia. Jeśli zęby z kolei są zbyt długie lub nieproporcjonalne, zastosować można zaś technikę konturingu, czyli w pełni bezpiecznego (bez naruszania ochronnej warstwy szkliwa) szlifowania diamentowymi wiertłami oraz innymi narzędziami, a następnie utrwalenia nowego kształtu zęba przy użyciu specjalnych szczoteczek i gumek.