Depresja
10 marca 2022

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak pomóc osobie chorującej na depresję?

Jeżeli bliski ci człowiek choruje na depresję, powinieneś zaoferować mu wsparcie, choć czasami nie jest to łatwe. Nie ma jednej, dobrej rady, która pomoże ci postępować z taką osobą, ponieważ każdy pacjent ma swój własny charakter. Jednak istnieją pewne zalecenia, które możesz stosować, aby pomóc bliskiemu dotkniętemu tym zaburzeniem. Jak możesz zapewnić mu wsparcie? Podpowiadamy.

Zrozum chorobę

Im więcej wiesz o objawach i skutkach depresji, tym lepiej możesz zrozumieć zachowanie osób cierpiących na tę chorobę. Dlatego sprawdź, jakie są jej symptomy i możliwości leczenia, abyś mógł wesprzeć swojego bliskiego w poszukiwaniu odpowiedniego terapeuty.

Najważniejszym punktem w kontaktach z osobami z depresją jest zaakceptowanie tego, że są chorzy. Osoby takie nie są tylko smutne ani nie użalają się nad sobą, tylko ich neuroprzekaźniki zmieniły się tak bardzo, że nie mogą już czuć się normalnie. Dlatego traktuj ten stan poważnie. Nie dramatyzuj, ale w żadnym przypadku nie bagatelizuj go.

Porady dotyczące tego jak „wziąć się w garść” zwykle przynoszą przeciwny efekt do zamierzonego i nakładają większą presję na osobę zainteresowaną. Dlatego stwierdzenia typu: „Nie jest tak źle” czy „Włącz telewizor i zrelaksuj się” są frustrujące dla i mogą sprawić, że twój bliski poczuje się jeszcze bardziej niezrozumiany, dlatego lepiej ich unikaj.

Bądź cierpliwy i empatyczny

Często leczenie depresji wymaga czasu. Czasami są to sukcesy, ale niejednokrotnie porażki. Dlatego nie powinieneś mieć zbyt wysokich oczekiwań i nie denerwować się, kiedy pojawią się niepowodzenia. Bądź wrażliwy na to, co jest ważne dla przyjaciela w danym momencie. W czasie terapii ludzie z depresją potrzebują kogoś, kto ma nadzieję w ich imieniu.

Zadbaj o swoje zdrowie i nie przytłaczaj się

Pomoc osobie z depresją wymaga dużo siły. Dlatego znajdź też trochę czasu wolnego dla siebie. Spotkaj się z przyjaciółmi, realizuj swoje hobby i zafunduj sobie czasami coś dobrego. Staraj się zachować spokój, nawet jeżeli czasami jest to trudne. Będziesz mógł zapewnić optymalne wsparcie bliskiemu z depresją tylko wtedy, kiedy sam będziesz zdrowy.

Dodatkowo pamiętaj, że nie jesteś sam. Kiedy wspierasz kogoś, możesz czuć się przytłoczony. Dlatego jeżeli nie radzisz sobie już ze swoimi emocjami również możesz skorzystać z pomocy osoby takiej jak Psychoterapeuta w Bytomiu Bożena Studnik. Możesz również znaleźć fora internetowe dla krewnych osób chorych i wymienić się na nich swoimi poglądami, refleksjami i poleceniami lekarzy.