cera trądzikowa
29 grudnia 2015

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak pielęgnować cerę trądzikową?

Trądzik jest bardzo powszechnym problemem i wbrew powszechnej opinii nie dotyczy tylko dojrzewających dziewcząt. Przeciwnie, wyraźne i ostre zmiany trądzikowe w wieku pokwitania dotykają przede wszystkim chłopców, zaś późniejsze problemy z uciążliwymi wypryskami są zmorą wielu kobiet nawet po 25. roku życia. Współcześnie uważa się, że rola zaburzeń hormonalnych w powstawaniu trądziku jest przyczyną drugorzędną w stosunku do uwarunkowań dziedzicznych. Jak pielęgnować skórę trądzikową, by redukować istniejące zmiany i ograniczyć powstawanie nowych ognisk zapalnych?

Oczyszczanie cery trądzikowej

Nie jest prawdą, że trądzik dotyczy wyłącznie osób o tłustej cerze. Współwystępowanie nadmiernej produkcji sebum, będącej przyczyną trądziku, z nadprodukcją łoju nie jest zasadą – wyjaśnia ekspert z Apteki Miro. Ponieważ nadmierne wysuszenie skóry trądzikowej dodatkowo pobudza produkcję sebum, osoby z tym problemem nie powinny stosować kosmetyków przeznaczonych dla cery tłustej, które często bazują na alkoholu. Błędem jest też codzienne mycie twarzy preparatami peelingującymi, ponieważ sprzyja rozprzestrzenianiu się zakażenia bakteryjnego. Złuszczanie naskórka powinno odbywać się 1-2 razy w tygodniu.

Skóra dotknięta problemem trądziku powinna być regularnie oczyszczana. Najlepiej jest myć ją 2 razy dziennie, czyli rano i wieczorem, stosując specjalne żele antybakteryjne. Jeżeli skóra twarzy po umyciu sprawia wrażenie naciągniętej, prawdopodobnie jest mocno wysuszona. W takim przypadku następnym krokiem powinno być dodatkowe przetarcie jej płynem micelarnym. Jeśli cera ma jednak rzeczywiście skłonność do przetłuszczania, zamiast płynu warto sięgnąć po tonik. Takie zabiegi po umyciu twarzy wodą z żelem nie służą dodatkowemu oczyszczeniu, ale pomagają w przywróceniu jej właściwego pH.

Nawilżenie skóry problemowej

Warto pamiętać o tym, że skóra jest jednym z organów ciała i do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje odpowiednich warunków. Ani nadmierne wysuszenie, ani przesadne natłuszczenie nie służą jej dobremu działaniu i regeneracji. Tymczasem lecząc trądzik, często zapędzamy się w pułapkę wysuszania cery. To kolejny popularny błąd. Skóra trądzikowa wymaga szczególnej troski właśnie w nawilżaniu. Do jej pielęgnacji należy wybierać kremy o lekkiej, najlepiej żelowej konsystencji i wystrzegać się w składzie olejków. Wszelkie nakładane na cerę tłuszcze, utrudniają jej pracę, zatykając pory. Warto o tym pamiętać także podczas wyboru podkładu czy fluidu.

Pielęgnowanie cery od wewnątrz

Aby wzmocnić skórę i zmobilizować ją do aktywnej walki z atakującymi bakteriami, warto sięgnąć również po właściwe suplementy – zaleca specjalista z Apteki Miro. Im większa odporność całego organizmu, tym większe szanse, że szybciej pozbędziemy się problemu z cerą. Istnieje też szereg specyfików przygotowanych specjalnie z myślą o osobach dotkniętych problemami z cerą. Najczęściej są to preparaty zawierające wyciągi ziołowe, np. ze skrzypu polnego, wiesiołka, fiołka czy rumianku, ale także cynk, witaminy z grupy A, E oraz witamina C.