skóra
26 sierpnia 2011

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak odpowiednio dbać o skórę?

Chyba każdy, bez względu na wiek i płeć, chciałby cieszyć się gładką i zdrową skórą. Jednak piękna skóra to nie jest coś, co zawsze dostajemy w genach. Większe lub mniejsze problemy skórne dotykają sporą część populacji. Obok trądziku czy cellulitu jednym z najczęściej występujących kłopotów ze skórą są rozstępy.

Problem rozstępów częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Przyczyną ich powstawania mogą być zaburzenia gospodarki hormonalnej (stąd występowanie rozstępów jest najczęstsze u dojrzewających dziewcząt i u kobiet w ciąży), predyspozycje genetyczne, stosowanie niektórych leków, niewłaściwa dieta i narażanie ciała na gwałtowne spadki wagi i jej przybywanie. Większość kobiet nie wie, jak dbać o skórę, aby rozstępy się na niej nie pojawiały. Zaczynają interesować się problemem, kiedy już wystąpi – a przecież rozstępom można w łatwy sposób zapobiec. Dlatego zamiast zastanawiać się w przyszłości, jak pozbyć się rozstępów i jak pozbyć się blizn po nich, lepiej zastanów się już teraz, jak im zapobiec. Recepta jest prosta: nie narażaj ciała na katorżnicze diety, spożywaj posiłki bogate w cynk, krzem oraz witaminy A, E, C, PP i B5, a także stosuj preparaty kosmetyczne (kremy, balsamy, żele), które mają właściwości syntezujące włókna kolagenowe i kwas hialuronowy. Ponadto kosmetyki te powinny pomagać w regeneracji elastycznych włókien, silnie nawilżać i natłuszczać skórę oraz zawierać składniki antyoksydacyjne. Ryzyko wystąpienia rozstępów na dobrze odżywionej skórze jest znikome.

Niestety znacznie trudniej jest wyleczyć rozstępy niż zapobiec ich wystąpieniu. Na szczęście nowoczesny przemysł kosmetyczny zna kilka odpowiedzi na pytanie, jak pozbyć się rozstępów. W aptekach można znaleźć wiele kosmetyków ułatwiających w znaczącym stopniu redukcję szpecących bruzd. Są one skuteczne zwłaszcza wtedy, gdy rozstępy dopiero zaczynają się pojawiać. Ponadto na stronach internetowych czołowych i godnych zaufania producentów preparatów przeciw rozstępom znajdziesz wiele pomocnych porad, jak dbać o skórę już dotkniętą tym problemem.

Czasem jednak problem jest tak duży, że dostępne na rynku, nawet bardzo drogie kosmetyki, już nie wystarczają. Wtedy po poradę, jak pozbyć się rozstępów powinnaś udać się do dermatologa, gabinetu kosmetycznego czy też gabinetu medycyny estetycznej. Wśród sposobów, jak pozbyć się blizn po rozstępach znajdują się takie metody, jak peeling chemiczny, mezoterapia, mikrodermabrazja oraz coraz bardziej popularna terapia laserowa.

Trzeba sobie zdać sprawę, że nawet najlepsza i najdroższa terapia może nie okazać się pomocna, jeśli rozstępy były wyjątkowo głębokie i rozległe. Dlatego jeśli masz w planach ostrą dietę, zajście w ciążę lub znajdujesz się w okresie dojrzewania czy menopauzy kup sobie właściwy preparat kosmetyczny i wzbogać dietę w cynk i krzem, a unikniesz późniejszych frustracji i dużych wydatków na ratowanie swojej skóry (i dobrego samopoczucia).