Korekcja astygmatyzmu
5 października 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak można korygować astygmatyzm? Metody leczenia

Astygmatyzm to wada wzroku występująca niezależnie od wieku i płci. Charakteryzuje się nieostrym widzeniem, u osoby dotkniętej tą wadą może wystąpić zaburzenie poczucia przestrzeni. Astygmatyzm występuje bez związku z widzeniem do bliży i dali, ale może też pojawić się równolegle z którąś z tych wad i podobnie jak one może mieć różne natężenie. Dobra wiadomość jest taka, że można go leczyć bez konieczności noszenia okularów.

Astygmatyzm, krótko i dalekowzroczność można skorygować lub całkowicie wyleczyć laserowo. Zabieg jest całkowicie bezpieczny i bezbolesny dla pacjenta, a znacząco poprawia komfort życia, przywraca sprawność widzenia bez konieczności noszenia okularów i soczewek kontaktowych – mówi ekspert z Vision-Med Okulistyka.

Na czym polega astygmatyzm?

Znany również pod nazwą niezborność – astygmatyzm występuje wtedy, kiedy rogówka lub soczewka oka przyjmuje inny niż kulisty kształt. Jego przyczyną może być wrodzona wada budowy oka, blizny na rogówce powstałe w wyniku np. urazu lub  choroba – np. stożek rogówki. Nieregularna budowa oka, nieprawidłowe ogniskowanie światła powodują nieostrość widzenia. Warto zaznaczyć, że idealny kształt oka występuje bardzo rzadko i tak naprawdę każdy ma niewielki astygmatyzm. Fizjologiczny astygmatyzm – taki, który ma wartość do 0,5 dioptrii, nie wymaga leczenia. Dzieje się tak, ponieważ organizm ma odpowiednie mechanizmy kompensacyjne, które samoistnie korygują wadę. Dzięki nim widzimy komfortowo. Niekiedy jednak wada jest głębsza i wtedy mówimy już o niezborności niefizjologicznej. W zależności od nasilenia wady mogą jej towarzyszyć dolegliwości utrudniające codzienne funkcjonowanie. Jeśli więc widzisz, jak za mgłą, często boli Cię głowa albo czytasz ten tekst z przekrzywioną głową, bo inaczej nie potrafisz – najprawdopodobniej masz tę wadę. Żeby się tego dowiedzieć na pewno, powinieneś udać się do specjalistycznej kliniki okulistycznej.

Korekcja astygmatyzmu – metody leczenia

Astygmatyzm musi być odpowiednio zdiagnozowany, a jego przyczyny prawidłowo rozpoznane. Wbrew pozorom nie jest to proste, ponieważ najczęściej niezborność występuje w parze z krótko lub dalekowzrocznością. Diagnostyka niezborności wymaga wykorzystania odpowiedniego sprzętu diagnostycznego. Po postawieniu prawidłowej diagnozy lekarz okulista zarekomenduje odpowiednie leczenie astygmatyzmu. Tradycyjnie wykorzystuje się metody korekcyjne – okulary lub soczewki kontaktowe ze szkłami cylindrycznymi, które mogą jednocześnie korygować astygmatyzm i wady współwystępujące. Istnieją jednak bardziej zaawansowane techniki leczenia wad wzroku, które dostarcza mikrochirurgia i chirurgia refrakcyjna. Zarówno astygmatyzm do -/+ 6 dioptrii, jak i towarzyszące mu krótkowzroczność do +6 i dalekowzroczność do -6 dioptrii z powodzeniem można leczyć za pomocą laserowej korekcji wzroku. Laserowo można wyleczyć również choroby, które są przyczyną astygmatyzmu. Ta bezbolesna i bezpieczna metoda przywraca ostre i komfortowe widzenie.