Nadwrażliwość słuchowa
22 stycznia 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak leczyć nadwrażliwość słuchową u dzieci?

Nadwrażliwość słuchowa określana jest również jako nadwrażliwość na dźwięki. Czasem występuje przy innych chorobach, takich jak autyzm, czy zespół Aspergera. W 40 % pojawia się jednak jako oddzielne schorzenie. Dzieciom nadwrażliwym słuchowo przeszkadza najmniejszy hałas: dźwięk odkurzacza, suszarki, szczekanie psa, czy nawet odgłosy włączonego telewizora. Ważne jest, aby jak najszybciej zauważyć symptomy i rozpocząć leczenie dziecka.

Czym szybciej zauważona zostanie nadwrażliwość na dźwięki, tym większe szanse na całkowite wyleczenie. Chorobę możemy podejrzewać, między innymi gdy dziecko ma problemy z zasypianiem oraz łatwo się wybudza, zasłania uszy w reakcji na hałas i jest wyraźnie pobudzone w głośnych miejscach. Ważne jest zwrócenie uwagi na obserwację dziecka podczas zabawy. W przypadku tego zaburzenia może ono odrzucać zabawki, które wydają dźwięk lub niechętnie uczęszczać na zajęcia grupowe.

Jak mówi protetyk z firmy Otis Protetyka Słuchu: „Bardzo często nadwrażliwość słuchowa jest związana z pewnymi defektami w obwodowej części narządu słuchu. Metody terapeutyczne muszą być dostosowane do potrzeb chorego i są zależne między innymi od tego, jakie dźwięki są nieakceptowalne i uciążliwe.”

Rodzaje terapii w nadwrażliwości słuchowej

Istnieje wiele terapii stosowanych u małych pacjentów z nadwrażliwością dźwiękową. Wybór odpowiedniej metody jest dostosowany do wieku, potrzeb i możliwości oraz do objawów zaburzenia. Terapia Integracji Sensorycznej ma za zadanie połączyć wszystkie zmysły. Poprzez zabawę i ćwiczenia wyzwala się reakcje sensoryczne, które poprawiają organizację ośrodkowego układu nerwowego. Zajęcia, odbywające się pod okiem specjalistów są bardzo atrakcyjne dla dzieci. Do terapii używa się, przede wszystkim różnego rodzaju huśtawek, trampolin, drabinek i lin. Stymulując układ nerwowy poprzez ruch, oddziałuje się pozytywnie na system słuchowy. Innym rodzajem terapii są treningi słuchowe Johansena i Tomatisa. Te metody skupiają się na wpływaniu na zmysł dziecka. Program terapeutyczny Johansena odbywa się w formie indywidualnie selekcjonowanej muzyki, którą pacjent codziennie słucha przez 10 min. Postępy sprawdzane są co 4-8 tygodni. Program terapeutyczny trwa średnio 8 miesięcy. Z kolei metoda Tomatisa opiera się na przenośnym urządzeniu TalksUp, które przetwarza muzykę i głos. Terapia polega na słuchaniu muzyki, nie tylko przez tradycyjne słuchawki, ale również poprzez słuchawkę przewodnictwa kostnego, przekazującą dźwięki za pomocą drgań. Drugim etapem są seanse aktywne, opierające się na czytaniu i powtarzaniu słów przez mikrofon wbudowany w urządzenie, słuchając jednocześnie swojego głosu. Długość terapii leczącej nadwrażliwość słuchową u dzieci jest kwestią indywidualną.. Pierwsze efekty terapii można zauważyć już po kilku miesiącach.

Jak pomóc dziecku z nadwrażliwością?

Niezależnie od metody terapii, dziecko z nadwrażliwością słuchową na co dzień należy chronić przed dźwiękami, których nie akceptuje. Należy więc powstrzymać się od chodzenia w miejsca, gdzie jest głośno, unikać hałasu w domu, mówić ściszonym głosem, na podłodze ułożyć wykładzinę, która wytłumia dźwięki. Również w szkole powinno zadbać się o komfort dziecka chorego. Warto zaproponować, by dziecko spędzało przerwy w klasie, a nie na głośnym korytarzu. Zmniejszy to jego pobudzenie i agresję oraz zwiększy koncentrację w czasie lekcji. W przypadku dużej nadwrażliwości należy wyposażyć dziecko w słuchawki wygłuszające.