badanie wzroku
30 czerwca 2022

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak leczyć krótkowzroczność?

Krótkowzroczność, zwana także miopią lub potocznie również bliskowzrocznością, to obok nadwzroczności, jedna z najczęściej występujących wad wzroku. Skorygować można ją zwykle przy zastosowaniu odpowiednio dobranych okularów lub soczewek kontaktowych. Ale nie tylko! Na czym polega krótkowzroczność? Czym się objawia? Jak ją leczyć? Na te i inne pytania, odpowiemy w poniższym artykule.

Czym jest krótkowzroczność?

Krótkowzroczność to wada wzroku, w której obiekty bliskie widziane są wyraźnie, zaś przedmioty znajdujące się w dalszej odległości, są nieostre i zamazane. Ale zacznijmy od początku. W prawidłowo zbudowanym oku obraz powstaje dokładnie na siatkówce. W oku krótkowidza zaś, promienie świetlne, które przejdą przez rogówkę, soczewkę i ciało szkliste, skupiają się przed siatkówką. Powodem może być zarówno zbyt długa gałka oczna, jak i zbyt silne załamywanie światła przez soczewkę lub rogówkę.

Bliskowzroczność stanowi zatem zwykle efekt nieprawidłowej budowy oka. Występuje ona wtedy, gdy moc optyczna wynikająca z kształtu rogówki, jest zbyt duża w stosunku do długości gałki ocznej.

Krótkowzroczność można i warto leczyć. Jeśli zatem zauważysz niepokojące Cię objawy, takie jak np. niewyraźne widzenie, koniecznie zgłoś się do specjalisty optomerysty. Godną polecenia firmą, świadczącą usługi optyczne i badania optometryczne, oferującą profesjonalny dobór okularów i soczewek kontaktowych, jest Salon Optyczny LUXOPTICA w Białymstoku.

Krótkowzroczność – jak ją leczyć?

Krótkowzroczność to wada stosunkowo łatwa do korekcji. Pacjenci cierpiący na miopię, mogą wybrać korekcję okularową lub soczewki kontaktowe. Niezbędna oczywiście jest wizyta u specjalisty optomerysty, który po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu oraz wykonaniu niezbędnych badań, będzie w stanie dopasować okulary korekcyjne bądź soczewki kontaktowe na miarę naszych potrzeb. Alternatywą dla korekcji krótkowzroczności tradycyjnymi metodami, jest tak zwana ortokorekcja.

Na czym polega ortokorekcja?

Ortokorekcja w przeciwieństwie do tradycyjnych metod korekcji nie wymaga zakładania okularów ani tradycyjnych soczewek kontaktowych. W takim razie, jak działa? Metoda ortokorekcji wykorzystuje sztywne, gazoprzepuszczalne soczewki, które w trakcie snu człowieka optymalizują kształt jego gałki ocznej. Aby móc korzystać z ortokorekcji, wada wzroku nie może przekraczać -5,0 dptr, zaś astygmatyzm nie może być większy niż 1,75 dptr. Soczewki służące ortokorekcji wykonywane są indywidualnie, z uwzględnieniem potrzeb danego pacjenta. Ortokorekcja, podobnie, jak dobór tradycyjnych metod korekcji wad wzroku, wymaga wizyty u optomerysty lub okulisty.