katar
12 lipca 2011

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak leczyć katar?

Popularne powiedzenie mówi, że nieleczony katar trwa tydzień, a leczony siedem dni. Niezależnie od tego, czy się z tym zgadzamy czy nie, fakt jest jeden: wystąpienie kataru sprawia, że jakość naszego życia wyraźnie się pogarsza.

Kto z nas lubi mieć zapchany nos, podrażnioną od ciągłego smarkania w chusteczkę skórę i obolałe zatoki? Chyba nie znajdzie się taka osoba, a jednak większość z nas, przynajmniej raz do roku, zmaga się z tą przypadłością. Katar to jeden z objawów najczęściej towarzyszących przeziębieniu (zwłaszcza na początku jesieni). Nie mówiąc już o katarze alergicznym, na który cierpi (zwłaszcza na wiosnę) ok. 30% Polaków.

Jak leczyć katar, żeby nie trwał przysłowiowych siedmiu dni? Istnieją pewne domowe sposoby na katar, które pozwalają pozbyć się jego przykrych objawów. Przede wszystkim są to inhalacje z udziałem olejków eterycznych (eukaliptusowego, rozmarynowego) i ziół (rumianku, lawendy). Pomocne mogą też okazać się miętowe krople i… chrzan, który albo możemy wdychać, albo jeść. Domowe sposoby na katar są niezawodne przy łagodnej odmianie tej dolegliwości. Ponadto są naturalne, bezpieczne dla zdrowia i mogą zapobiec przekształceniu się zwykłego kataru w znacznie bardziej dokuczliwą dolegliwość, jaką jest zapalenie zatok. Jeśli jednak nie do końca ufamy naturze, warto poradzić się lekarza lub farmaceuty, jak leczyć katar, aby nie tylko zapobiec jego nawrotom, ale też nie dopuścić do infekcji zatok.

Jeśli nie udało nam się powstrzymać kataru i zaczynamy czuć charakterystyczny ból głowy w okolicy skroni i brwi (zwłaszcza przy gwałtownych ruchach czy podczas schylania się), oznacza to, iż nasze zatoki zostały zainfekowane. Nie ma raczej sprawdzonych babcinych porad, jak leczyć zatoki. Najskuteczniejsze w leczeniu zatok są środki farmakologiczne, takie jak tabletki na katar zawierające pseudoefedrynę, przeciwzapalny ibuprofen oraz składniki przeciwalergiczne. Kurację farmakologiczną możemy oczywiście wspierać domowymi inhalacjami. Ważne też, aby podczas przechodzenia takiej infekcji zadbać o właściwe nawilżenie pomieszczenia, które znacząco ułatwi nam oddychanie.

Jak leczyć zatoki, to skutecznie. Nie wyleczone do końca będą nam o sobie dawać znać co jakiś czas – u 20% pacjentów zapalenie zatok powraca. Dlatego jeśli chodzi o zatoki, ich leczenie powinno być podjęte natychmiastowo. Nie dopuszcza ono bowiem do rozwinięcia się szczepów bakterii odpowiadających za późniejsze nawroty.

Jeśli dostępne nam sposoby na to, jak leczyć zatoki, nie przynoszą efektów, powinniśmy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który przepisze nam stosowną kurację.

Pamiętajmy również, że powinniśmy dać trochę czasu naszemu organizmowi na regenerację – nawet najlepsza kuracja nie przyniesie długotrwałych efektów, jeśli nie damy sobie chociaż kilku dni na odpoczynek i zebranie sił.