ciężarna kobieta u okulisty
4 listopada 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak leczyć jaskrę u kobiet w ciąży?

Każda kobieta w ciąży, poza wizytą u ginekologa, powinna wybrać się także na konsultację okulistyczną. Zwłaszcza, jeśli zmaga się z chorobami oczu, takimi jak jaskra. U ciężarnych leczenie tego schorzenia wygląda zupełnie inaczej niż w przypadku pozostałych osób. Wynika to z faktu, że nie wszystkie preparaty przeciwjaskrowe są bezpieczne dla płodu. Sprawdź, jak najlepiej leczyć jaskrę w czasie ciąży.

Leczenie jaskry u ciężarnych

Jaskra jest schorzeniem oczu, które wymaga odpowiedniego leczenia. Najczęściej dotyka ona osoby z podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym (IOP), a jej leczenie polega na obniżaniu ciśnienia w gałce ocznej. Nieleczona choroba może doprowadzić do uszkodzenia i zaniku nerwu wzrokowego.

Chociaż zmiany hormonalne zachodzące w czasie ciąży mogą obniżać poziom ciśnienia wewnątrzgałkowego, to jednak nie są to zmiany wystarczające. Dlatego też najczęściej konieczne jest wdrożenie odpowiedniego postępowania, które powstrzyma rozwój choroby. Dla okulistów leczenie jaskry u ciężarnych jest niemałym wyzwaniem, ponieważ leki przeciwjaskrowe mogą być niebezpieczne dla płodu i przyczyniać się do wad wrodzonych.

W czasie ciąży najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest laserowe leczenie jaskry. Zabiegami powszechnie stosowanymi, całkowicie bezpiecznymi dla kobiet w ciąży są selektywna trabekuloplastyka laserowa (SLT) oraz irydotomia. SLT to zabieg zalecany między innymi w przypadku różnych typów jaskry otwartego kąta, natomiast irydotomię stosuje się w przypadku kąta zamkniętego, wąskiego i w jaskrach zamkniętego kąta. Oba zabiegi skutecznie obniżają ciśnienie wewnątrzgałkowe. Oprócz tego zabiegi te są zupełnie bezpieczne zarówno dla pacjentki, jak i dla płodu.

W niektórych przypadkach może zdarzyć się tak, że laserowe leczenie jaskry nie będzie możliwe. Wówczas kobiety w ciąży, które chorują na jaskrę powinny znajdować się pod stałą opieką lekarza okulisty. Takich specjalistów znaleźć można np. w Centrum Okulistycznym Jaskra. To lekarz decyduje o doborze i przebiegu leczenia.

Jaskra a poród i laktacja

W przypadku kobiet w ciąży chorujących na jaskrę, pojawia się także pytanie o najbezpieczniejszą drogę porodu. Jaskra nie stanowi bezwzględnego przeciwskazania do porodu naturalnego, wszystko zależy od stopnia jej zaawansowania. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz położnik w oparciu o opinie specjalistów, pod których opieką znajdowała się ciężarna.

Podczas laktacji u kobiet farmakologiczne leczenie jaskry nie jest zalecane. Zdecydowana większość leków przeciwjaskrowych należy do grupy leków potencjalnie niebezpiecznych i może wywoływać działania niepożądane u dziecka. Dlatego też, mając na względzie bezpieczeństwo dziecka karmionego piersią, najczęściej zaleca się w tym czasie laserowe leczenie jaskry.