hemoroidy
22 lipca 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak leczyć hemoroidy metodę bezoperacyjną?

Hemoroidy posiada każdy z nas – są to bowiem niewielkie guzki zlokalizowane wokół odbytu. Problem pojawia się jednak, kiedy zaczynają działać nieprawidłowo, powodując ból i trudności podczas wypróżniania. Na szczęście istnieją bezoperacyjne metody leczenia hemoroidów, które nie wymagają długotrwałej rekonwalescencji, ani nawet pobytu w szpitalu. W jaki sposób leczy się hemoroidy?

Guzki krwawnicze, czyli właśnie hemoroidy to niewielkie „poduszeczki” wypełnione krwią, znajdujące się w kanale odbytu. Połączenia tętniczo-żylne umożliwiają napełnianie guzków, dzięki czemu kanał odbytu zostaje uszczelniony. Jednocześnie podczas wypróżniania krew odpływa umożliwiając bezproblemowe wydalenie stolca. Choroba hemoroidalna objawia się stanem zapalnym i brakiem możliwości odprowadzenia krwi. Pojawia się wówczas ból, uczucie obrzęku, trudności podczas wypróżniania, a także krew widoczna na papierze toaletowym. Konieczne jest wówczas poszukanie specjalisty: lekarza proktologa, który wdroży odpowiedni plan leczenia, zależny od stopnia zaawansowania zmian.

Farmakologiczne leczenie hemoroidów

O ile choroba nie jest zaawansowana skuteczne może być leczenie farmakologiczne. Stosuje się wówczas leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, a także o działaniu ściągającym. Dodatkowym wsparciem mogą być środki zmiękczające stolec, a także uszczelniające naczynia krwionośne. Pomocne w leczeniu farmakologicznym mogą być również nasiadówki w naparze kory dębu lub chłodne okłady. Nie należy również zapominać o wysiłku fizycznym oraz spożywaniu dużej ilości wody – długotrwałe siedzenie, brak ruchu i nieprawidłowa dieta mogą spowodować nasilenie dolegliwości. Jeśli leczenie objawowe nie będzie wystarczające możliwe jest skorzystanie z nieoperacyjnych metod zabiegowych.

Metoda Barrona – opaskowanie hemoroidów

Usuwanie żylaków odbytu metodą Barrona jest uznawana za jedną z lepszych metod usuwania hemoroidów. Jest to sposób bezbolesny i szybki, nie wymaga pobytu w szpitalu – jest wykonywany  w warunkach ambulatoryjnych. W jaki sposób przebiega?

Na szyję guzka krwawniczego zakładana jest specjalna gumowa opaska, która doprowadza do jego martwicy, a następnie oddzielenia od podstawy – mówi specjalista z Euro-Kliniki w Siemianowicach Śląskich – Zabieg przeprowadza się z użyciem anoskopu, czyli krótkiego wziernika. Następnie za pomocą aplikatora nakłada się podwiązkę na szypułę guzka. Żylak zazwyczaj oddziela się w ciągu 10-16 dni od zabiegu. Możliwe jest założenie opasek na wszystkie guzki podczas jednego zabiegu, jednak opaskowanie wykonuje się zazwyczaj w odstępach trzy-czterotygodniowych, aby zapobiec pojawieniu się powikłań. Te zdarzają się bardzo rzadko i dotyczą zaledwie kilku procent pacjentów. Natomiast skuteczność metody sięga 80-90%, zwłaszcza w połączeniu z fotokoagulacją podczerwienią, która przyspiesza martwicę hemoroidów – dodaje.

Po zabiegu można odczuwać uczucie pełności odbytu, które znika po odpadnięciu guzka. Wszelkie inne pojawiające się nieprawidłowości, na przykład silny ból lub gorączka powinny zostać skontrolowane przez lekarza.

Laserowe usuwanie hemoroidów

Istnieją dwa sposoby usuwania hemoroidów za pomocą światła lasera: HeLP, czyli Hemorrhoid Laser Procedure oraz LHP, czyli Laser Hemorrhoidoplasty. W przypadku pierwszej metody zabieg wykonywany jest bez znieczulenia. Laserowa koagulacja światem umożliwia częściowe obkurczenie śluzówki oraz tkanek otaczających odgałęzienia tętnicy odbytniczej. Tym samym zmienia się przepływ krwi w guzku, co doprowadza do jego stopniowego wycofywania się. W drugim przypadku stosuje się znieczulenie miejscowe lub krótkotrwałe dożylne, ponieważ światło laserowe zostaje skierowane bezpośrednio z zmieniony chorobowo guzek. Tym samym zostaje on zniszczony: obkurcza się oraz zmniejsza swoją objętość.

Obydwie metody laserowego usuwania hemoroidów są bezbolesne oraz nie niosą ze sobą ryzyka uszkodzenia śluzówki – lekarz nie wykonuje nacięcia, a tym samym nie ma konieczności nałożenia szwów. Tym samym pacjenci szybko mogą powrócić do codziennej aktywności. Jednocześnie zabiegi laserowe, ze względu na wyjątkową precyzję lasera cechują się znikomym ryzykiem powikłań, w przeciwieństwie do metod operacyjnych. W przypadku wystąpienia pierwszych objawów choroby hemoroidalnej nie warto zwlekać – w najbardziej zaawansowanym stadium choroby możliwe jest jedynie leczenie chirurgiczne.