grypa
1 września 2011

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak leczyć grypę?

Przełom jesieni i zimy to tradycyjny okres występowania przeziębień i grypy. Kto z nas, co najmniej raz w życiu w tym okresie, nie odczuwał charakterystycznych objawów dla tych schorzeń, takich jak gorączka, bóle mięśni, kaszel i katar? Pewnie nie znajdzie się taka osoba. Grypa pojawia się nagle i dosłownie zwala z nóg – głównie poprzez wystąpienie wysokiej gorączki, bólów głowy, kości i stawów czy brzucha – często ze współtowarzyszącą biegunką.

Pojawienie się tej dolegliwości w dużej mierze zawdzięczamy samym sobie. Pomijając fakt przebywania wśród osób, które mogą nas zarazić drogą kropelkową (co nie zawsze jest przecież zależne od nas, z kim i kiedy przebywamy), robimy wiele, aby wirus grypy obrał nas sobie za cel. Nie dbamy o higienę, nie myjemy rąk, odżywiamy się niezdrowo, mało się ruszamy i nie korzystamy z osiągnięcia współczesnej medycyny, jakim jest szczepionka przeciwko grypie. Częściej więc zastanawiamy się, jak leczyć grypę niż co zrobić, żeby jej zapobiec.

Pomimo iż grypa jest chorobą występującą pospolicie, nie leczona może prowadzić do bardzo poważnych powikłań, takich jak zapalenie płuc, oskrzeli, krtani, zatok przynosowych, opon mózgowych i samego mózgu, ucha środkowego czy mięśnia sercowego. Jak widać, z grypą nie ma żartów – powikłania po niej mogą nas unieruchomić na wiele miesięcy (we własnym lub szpitalnym łóżku) lub doprowadzić do śmierci. Dlatego tak ważne jest leczenie grypy od wystąpienia jej pierwszych objawów.

Leczenie grypy w jej formie łagodniejszej, nie prowadzącej do powikłań, nie jest skomplikowane. Istnieje kilka prostych sposobów, jak leczyć grypę – zwłaszcza w jej fazie początkowej, kiedy choroba dopiero się rozwija. Lekarstwa na grypę można dostać w każdej aptece. Ich skład opiera się głównie na paracetamolu, kwasie acetylosalicylowym, pseudoefedrynie, feniraminie, kofeinie i witaminie C. Zażycie leku opartego na tych składnikach przynosi zazwyczaj niemal natychmiastową ulgę. Środki farmakologiczne w połączeniu z kilkudniowym odpoczynkiem oraz uzupełnianiem płynów stanowią skuteczną kurację przeciwko dolegliwościom grypowym. Ponieważ leków w przeciwgrypowych jest dużo, warto skonsultować ich wybór z farmaceutą – nierzadko leki nie rozreklamowanych marek są tańsze, pomimo iż ich skład jest dokładnie taki sam, jak leków markowych, silnie komunikowanych w mediach. Ponadto farmaceuta doradzi nam, jak leczyć grypę i jakie dawki wybranego leku powinnyśmy przyjmować, aby pozbyć się choroby.

Lekarstwa na grypę dostępne w sprzedaży bez recepty nie zabijają wirusa, ale łagodzą objawy jego obecności w naszym organizmie. Dlatego jeśli po trzech dniach samodzielnego leczenia nie obserwujemy zmniejszenia gorączki, a bóle mięśni, kaszel czy katar nie ustępują, koniecznie zgłośmy się do lekarza. Może się okazać, że cierpimy na wyjątkowo ciężką i zagrażającą naszemu życiu odmianę grypy.