operacja-oko
21 maja 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak leczy się zaćmę?

Zaćma, zwana inaczej kataraktą, to schorzenie polegające na zmętnieniu soczewki oka, przez co cierpiąca na nie osoba gorzej widzi. U większości osób pojawia się wraz z wiekiem, może też być wrodzona lub pojawić się wskutek powikłań chorób oczu. Nieleczona zaćma prowadzi do całkowitej utraty wzroku. Na szczęście znane obecnie metody radzenia sobie z nią są bezpieczne, bezbolesne i odznaczają się bardzo wysoką skutecznością.

W przypadku wcześnie wykrytej zaćmy starczej zastosować można krople przeciwkataraktowe, które aplikuje się bezpośrednio do gałek ocznych. Zazwyczaj jednak diagnoza stawiana jest dopiero w momencie, w którym zmętnienie obejmuje już całą soczewkę. Wówczas niezbędne okazuje się leczenie operacyjne.

Rewolucja w chirurgii oka

Polega ono na wykonaniu w rogówce oka nacięcia, przez które usuwa się zmętniałą soczewkę, a następnie na zastąpieniu tej ostatniej soczewką sztuczną. Do niedawna taki zabieg, przeprowadzany w formule zewnątrztorebkowej, wymagał zastosowania skalpela oraz cięcia nim na szerokość równą nawet 10-14 mm. Postęp dokonujący się w medycynie pozwolił jednak zredukować tę wartość do zaledwie 1,5-3 mm. Tak mały otwór wyeliminował konieczność późniejszego zakładania szwów, a także istotnie skrócił czas rekonwalescencji.

Również metodę emulsyfikacji płynowej, polegającej na wypłukaniu zmętniałej soczewki delikatnym strumieniem specjalnego płynu, zastępuje się coraz częściej metodą fakoemulsyfikacji (zwaną potocznie „fako”), czyli rozbicia tejże soczewki przy użyciu ultradźwięków, a potem usunięcia jej przez odessanie.

Nowa soczewka

W powstałe w ten sposób miejsce wprowadza się następnie sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową. Jest ona zwinięta, aby zmieściła się w niewielkim otworze. Gdy znajdzie się już w położeniu docelowym, przybiera swój kształt właściwy. Najnowocześniejsze soczewki, takie jak te stosowane choćby w Specjalistycznym Ośrodku Okulistycznym we Wrocławiu, wykazują biozgodność z tkankami oka, posiadają chroniący jego wnętrze filtr UV, a także pozwalają uzyskać optymalne parametry widzenia.

Szybko, sprawnie i bez bólu

Lekarz przeprowadzający zabieg posługuje się mikroskopem, nad pacjentem czuwa zaś też anestezjolog. Znieczulenie jednak jest najczęściej miejscowe – do oka podaje się specjalne krople znieczulające. Cała procedura trwa zaledwie 15-20 minut i współcześnie traktowana jest rutynowo. Poddająca się jej osoba zwykle już po kilku godzinach spędzonych na obserwacji może wrócić do domu.

Po zabiegu

Pierwsza wizyta kontrolna odbywa się dobę później, kolejna – po tygodniu. Przez miesiąc od zabiegu należy przyjmować przeciwzapalne krople antybiotykowo-sterydowe, a przez kwartał unikać wysiłku fizycznego, sauny i gorących kąpieli. Brak spodziewanej poprawy po zabiegu oznacza zwykle współwystępowanie innych niż zaćma dolegliwości. Jeśli jednak operacja skutkuje powodzeniem, wystarczy przeprowadzić ją tylko raz na całe życie.